Tenis s Vaseliga.cz
Asi není potřeba do detailu představovat Vaseliga.cz – jedná se o největší amatérskou soutěž pro hráče všech úrovní. Sportů s „Vašíligou“ můžete dělat několik, v článku se ale zaměřím na tenisovou soutěž.
Předtím, než jsem začal aktivněji trénovat, jsem vyhledával nové tenisové možnosti, kterým se budu do budoucna věnovat. Jelikož jsem se nechtěl registrovat v žádném klubu a chtěl jsem zkusit něco nového, tak mě zaujala Vaseliga.cz. Líbilo se mi, že nebudu hrát pořád s těmi samými soupeři, ale každý měsíc vystřídám 4-5 nových soupeřů. To zatím platí, když člověk postupuje v žebříčku. V případě, že se zaseknete v některé z lig anebo skončíte na špici žebříčku, tak budete pořád dokola točit víceméně ty samé hráče.
Jak to vlastně funguje?
V první řadě musím pochválit propracovanost webového systému, kde opravdu vše funguje, jak má.
Jedna sezona je rozdělena do 4 kol, kdy za každé kolo zaplatíte startovné, které činí 555 Kč. Klasicky jsou kola podle ročních období (jaro-leto-podzim-zima). Účastníci ligy jsou rozděleni podle výkonnosti do skupin. Současně je v soutěži cca 16 lig, každá je rozdělena na několik skupin. Z každé skupiny postupují do vyšší dva hráči. Zápasy si domlouváte s protihráči přes tzv. zeď na webovém portále. Buď na zeď napíšete své časové možnosti, nebo se přihlásíte na termín vypsaný spoluhráčem. Místo, kde budete hrát, je na domluvě. Existují sportoviště, kde nahlásíte, že jdete hrát přes Vaseliga a máte levnější kurty (sleva není natolik atraktivní, jak by mohla být, cca 10-20 korun). Zápas se hraje na jeden set a řídí se oficiálními pravidly tenisu. Po utkání zapíšete výsledek do systému, zároveň můžete přidat i komentář a ohodnotit i spolehlivost soupeře. V systému můžete vidět aktuální tabulku, graf s vaším vývojem v soutěži a podobné statistiky.
Mé pocity z Vaseliga.cz
Nejprve zmíním větu, které jsem si všimnul v reklamním letáčku:
NOVÁČKY ZAŘADÍME BEZ POPLATKU DO SKUPINY JEJICH ÚROVNĚ
Když jsem začínal se soutěží, tak jsem chtěl zařadit do vyšší soutěže, než jsou začátečníci. Psal jsem na podporu a bylo mi odpovězeno, že musím začínat od poslední úrovně a nejde mě zařadit do pokročilejších. O nějaké divoké kartě už jsem se ani nezmiňoval. Očekával jsem, že mi bude nabídnuta nějaká možnost, ale bohužel. Řekl jsem si ok, tak to zkusím od začátku.
Nyní už jsem ve skupinách, kde jsou pokročilejší hráči. Co mě ale fascinovalo na úrovni, kde byli začátečníci: nadšení pro hru, zapálení pro domluvu a šlo celkově vidět, že opravdu hrají tenis pro radost. Zdravá rivalita na kurtu šla vidět, o tom je taky sport. V porovnání s pokročilejšími hráči se mi líbil přístup začátečníků, který i zpříjemňoval pocit ze hry. Čím více v žebříčku postupuji výše, tak si všímám následujícího:
– Zdravá rivalita už vymizela, jsou i hráči, kteří se hádají o každý míč ve hře. Najdou se i takoví, kteří dobrý míček hlásí jako aut – tohle v takovém množství u začátečníků nebylo
– Horší domlouvání, u začátečníků byl větší elán pro domluvu
– Naschvály v případě prohry (nejednou nastala taková situace):
o Kurt byl pronajat na hodinu, zápas trval 20 minut a protihráč nechce využít zbytek času k pinkání nebo k dalšímu zápasu. Proč? U začátečníků jsme se i domlouvali na dvouhodinovém pronájmu kurtu, kdy jsme dali zápas a pak trénovali
o Negativní hodnocení vaší spolehlivosti do systémů. Bohužel systém ještě není dokonalý a na podpoře mi bylo sděleno, že zatím nepoznají, kdo takové hodnocení udělil.
Abych nebyl tak moc negativní vůči pokročilejším hráčům, je pravdou, že je s nimi lepší tenis než s hráči, kteří s tenisem začínají. Vřele doporučuji hráčům, kteří chtějí začít s Vašíligou a tenis umí na vyšší úrovni než na úrovni začátečník, nezačínat od nejnižší ligy. Ono i když se to nezdá, tak vám to může ovlivnit styl hry (dlouhodobé pinkání bez winnerů). Co se týče systému a organizace ze strany organizátorů Vaseliga, tak se nedá nic vytknout. Všechno z jejich strany je na výbornou. Samotná soutěž už je o lidech.