Jamajka
článek o dovolené na Jamajce pojmu trochu jinak než je mým zvykem. Ve spojitosti s Jamajkou mi na Instagramu a Facebooku chodily desítky dotazů, kde přátele zajímaly informace ohledně letu, cen a proč jsem Jamajku zvolil jako dovolenkovou destinaci. V tomto článku bych se rád věnoval obecným informacím nejen ohledně Jamajky, ale i kolem cestování. Pak až v dalších článcích (Negril, Ocho Rios) se více rozepíšu o dovolené jako takové a nasdílím více fotek. Prakticky tento článek bude spíše jako jakási reakce na dotazy.
COVID cestování
Je rok 2022 a COVID-19 tu s námi bohužel stále je. Při plánování dovolené jsem na tuto skutečnost musel brát ohled. Na základě toho jsem vybral několik destinací, kde není nutné se prokazovat PCR testem či předkládat platné očkování. Jamajka je jednou ze zemí, kde je tzv. volný vstup. V praxi to znamená, že zemi můžete navštívit ať už jste očkovaní či nikoli. Upřímně, Jamajku mám již dlouho na bucket listu a situace ohledně Covidu jen urychlila její návštěvu.
Jediné omezení ve spojitosti s pandemií je povinnost vyplnit příjezdový formulář. Dle informací na stránkách ministerstva zahraničí je tohle vyplnění nezbytné a na základě toho se určí, zda cestující je povinen se před cestou podrobit testu na COVID-19. Osobně jsem formulář vyplnil a nikdo mě nekontaktoval. Dokonce na Jamajce po příletu nechtěli vidět vytištěný formulář a všechny nerezidenty posílali vyplnit papírové formuláře.
Jamajka bez cestovky
Ještě před tím než se rozepíšu o informacích k dovolené, tak bych rád zareagoval na nejčetnější dotaz na Instagramu. Přes jakou cestovku jste tam? Má odpověď přátelům byla stručná, přes žádnou! Nechci aby to vyznělo “povrchně”, ale v době dovolené jsem nechtěl reagovat a více se k tomu rozepisovat. Nyní, mám více času, tak bych rád k tomu dal nějaký komentář.
Jamajka patří do tzv. poznávacích dovolených, kde se nechci na nic a nikoho vázat. Proto si vše od letu, ubytování až po nevím co řeším po vlastní ose. Hlavní výhodu cestování na vlastní pěst vnímám flexibilitu. Co to znamená?
- délku dovolené si volím já. V případě nákupu přes cestovku bych byl limitován termíny CK
- u letenky si volím odkud poletím a přes co poletím. Rovněž si vybírám letenky i podle délky letu a časů odletu. Přes CK bohužel taková možnost není. CK nakoupí nějaké letenky a buď bereš nebo nebereš. Výjimkou nejsou lety přes 20 h nebo odlety z Polska či Vídně.
- možnost být ubytovaný na více místech v rámci dovolené. Pokud letíte s cestovkou, tak ubytování pár dnů tam a pár dnů jinde nelze. Teda osobně jsem neviděl cestovku, která by na Jamajce poskytovala ubytování ve více oblastech. Prostě s CK jste ubytování pořád na jednom hotelu a pokud chcete jinde, ubytování budete platit prakticky 2x
- Cena při cestování s cestovkou je zbytečně přestřelená
Letenky a doba letu
Nákup letenek realizuji s dostatečným předstihem. Nejdříve půl roku před plánovaným odletem a nejpozději měsíc před odletem.
Samozřejmě v minulosti byly letenky, které jsem koupil v jiném časovém rozmezí, ale to bylo spíše díky náhodě. Před samotnou koupí letenky musím mít ujasněné následující body:
Místo odletu. Pokud jste z Prahy a okolí, jednoznačně místo odletu volte Prahu. Nic jiného nepřipadá v úvahu. Ano, letenka by mohla být levnější, jste si vybrali odlet z Vídně nebo Mnichova. Jestliže bydlíte v Brně nebo Rozvadově, odlet z Vídně nebo Mnichova je lepší možností než odlet z Prahy.
Cílová destinace. V tomhle případě byla Jasným cílem Jamajka. Konkrétně letiště Montego Bay (MBJ). Tohle letiště jsme vybrali cíleně nebo je mezi oblastmi Negril a Ocho Rios. Ono by se dalo i letiště v Kingstonu, ale to jsme vzhledem k přístupnosti oblastí nechtěli.
Čas odletu a čas příletu. Zde preferujeme lety s odletem ráno z Prahy. Co se týče příletu do cílové destinace, tak to nám je jedno.
Přestupy. V době “před covidem” jsem preferovali delší lety s maximálně dvěmi přestupy. Proč delší lety? Ono bylo příjemné si najít let, kde třeba v Americe nebo Kanadě máte více než 24 hodin na přestup. V takovém případě jsme si zarezervovali hotel a navštívili řadu zajímavých míst. Výhodu to mělo i takovou, že jsme neabsolvovali dvacetihodinový let na jeden zátah. Nyní, když států je povolen vstup (i pro transfer) pouze pro očkované a testované, tak nehodláme absolvovat tanečky v podobě očkování a testování. Proto volba je jasná. Najít co nejkratší let maximálně s jedním přestupem.
Nákup letenek
Letenky kupuji přímo u leteckých společností. Co se týče inspirace, nejčastěji se na lety koukám na různé “srovnávače letenek” (Skyscanner, Kiwi, Pelikan). V ideálním případě si tam najdu vhodné spojení a pak letenky zakoupím u letecké společnosti. Důvodem takového počínání je, že srovnávače či “přeprodejci“ si na letenkách něco přihodí a nebo si musíte připlatit navíc za kufry, které máte u letecké společnosti přímo v ceně. Příkladem může být níže ukázka. Přímo u Swiss air cena pro dva včetně zavazadel do 23kg je 38 318 Kč.
Následně to samé u Student Agency vychází na 40 236 Kč.
Přes KIWI je to 41222 Kč. Mimo finanční úspoře je i snažší přímo u letecké společnosti řešit případné reklamace a podobné srandy.
Mapa
Před nákupem ubytování si vytvořím mapu míst, které bychom chtěli navštívit. Následně až potom se vybírá ubytování. Mně to přijde logické. Na druhou stranu znám cestovatele, kteří si nejprve zajistí ubytování a až po té vybírají různá místa na výlety/návštěvy. Inspirací na zajímavá místa jsou hlavně videa na Youtube, cestopisy či Instagram. Poté vše zaznamenám do mapy a pak vidím, kde zhruba se budeme pohybovat.
Ubytování
Destinace je vybraná, letenky zaplacené, místa, která jsou pro nás zajímavá máme taky plus mínus v mapě zaznamenané. Nyní v pořadí je výběr ubytování. To realizuji výhradně přes Booking. Byly doby, kdy jsem hotely rezervoval na přímo.
Několikrát bohužel došlo k bezdůvodnému rušení či nežádoucím změnám. Nyní řeším ubytování pouze přes Booking a zatím jsem se nesetkal s ničím co by nás nechávalo v nejistotě nebo by se “něco” na poslední chvíli měnilo. Co hraje poměrně důležitou roli při rezervaci je i možnost zrušení zdarma a nebo do nějakého rozumného termínu. V neposlední řadě jsou důležité aktuální (nejnovější) recenze. V okamžiku, kdy ubytování má vysoké hodnocení a v recenzi vidím třeba zmínku o hluku nebo o špatných službách, tak takový hotel nevybírám.
Možná to zní jednoduše, otevři booking a vyber hotel, ale bohužel není tomu tak. Několikrát jsem například na Googlu zažil fantastické recenze na hotel a na Bookingu úplný opak. Nyní si řeknete, že ubytování moc hrotím, ale bohužel je tomu tak. Takovým jednáním „pečlivým výběrem“ se snažím předcházet případným problémům. Přeci jenom je to dovolená a chci si ji užít!
Auto
Před tím než odletíte na dovolenou a zvažujete časté přesuny, je dobré si propočítat, zda vyjde lépe cestovat taxi, “městskou” a nebo si pronajmout auto. Při zjišťování cen taxíků jsme dospěli k závěru, že nejvýhodnější pro nás je i k přihlédnutí k pohodlí si pronajmout auto. Autopůjčoven na Jamajce je docela dost. Rovněž na všechny mají hodně “pěkných” recenzí.
Tradiční “celosvětové” půjčovny jako Sixt, Alamo, Hertz a jim podobné neměly moc dobré recenze. Nejvíce mě na recenzích zaujaly problémy s depozity a triky s pojištěním. Na základě těchto recenzí jsem raději poptávku zaslal několika místním půjčovnám (např. Timeless, Clasique Car Rental). U těchto společností nebyly recenze obdobné jako u těch větších půjčoven. Co se týče ceny půjčovného, tak ta činila na “base/compact” auto na dobu 14 dnů 260USD a k tomu pojištění (CDW) ve výši 350USD. Ano, cena pojištění byla vyšší než částka půjčovného.
E-SIM
Jamajka není v rámci EU a pokud chcete být online ať už třeba kvůli aktuálním mapám navigace (Waze, GoogleMaps) nebo kvůli čemukoliv jinému, tak je vhodné na tuhle službu myslet s předstihem. Dříve v zahraničí jsem si pořizoval fyzickou SIM po příletu. Nyní je skvělé, že si můžeme zakoupit a stáhnout e-sim do telefonu ještě před odletem z ČR. Společností nabízejících tuto službu je několik. Já za mě využívám https://esim.holafly.com/. Screen s nabídkou a cenami pro Jamajku lze vidět níže.
V případě, že budete využívat takovou službu ,nezapomeňte si vypnout datový roaming u svého operátora. Nevím jak to je u jiných telefonu, ale na iPhone si na simkartě českého operátora vypnete datový roaming a ještě pro jistotu si v mobilních datech přepnete na zakoupenou e-sim.
Pojištění
Pojištění na dovolenou beru jako automatickou věc. Upřímně, bez pojištění bych do zahraničí ani nejel. Pro účely kolem “baráku”, kdy cestuji hlavně na Slovensko využívám cestovní pojištění k platební kartě. To bohužel se mi nezdá z hlediska limitů, tak dobré jako samostatně sjednané cestovní pojištění. V minulosti jsem měl v zahraničí pár pojistných událostí a proto se spoléhám na mnou prověřené pojišťovny. Co se týče cest mimo Evropu, tak to preferuji pojištění u AXY. Ono může se zdá drahé, ale k limitům a službám jej beru jako jedno z nejlepších. Mimo jiné před létem a po létě chodí do mejlu slevové kupony.
Peníze
Na Jamajce je zákonným platidlem Jamajský dolar (JMD). Jamajské dolary jako takové v Česku neseženete. Proto se nabízí dvě možné varianty. Směnit si koruny na Americké dolary a nebo si nesměnit nic a z bankomatu na Jamajce si přímo vybrat Jamajské dolary. My jsme šli tou cestou, že pro případ nouze jsme si směnili koruny na pár stovek Amerických dolarů. Ty následně si na ostrově zaměnili za místní valuty. Poté během dovolené jsme z bankomatů vybírali přímo JMD bankovky. V souvislosti s penězi bych rád zmínil následující:
- nesměňte peníze od rádoby pouličních kšeftařů. Jednak nabízejí nevýhodný kurz a druhak nabízejí falešné peníze
- platby kartou ve většině “neplážových” provozovnách jdou, ale téměr vždy nám byla účtována přirážka za platba kartou (někdy ve výši 3% a někdy 7% z celkové platby)
- plaťte co nejméně americkými dolary. Pokud budete platit za služby či produkty v amerických dolarech, tak s největší pravděpodobností vás produkt/služba vyjde dráž než kdyby jste platili jamajskými dolary. V některých případech bylo pro mě překvapení, že na každé tisícovce (přepočteno do CZK) to byl rozdíl 200 Kč.
- ideální na směnu kvůli kurzu používat Revolut (mimo víkendy)
Zjednodušeně řečeno. Jamajské dolary si vyberte z bankomatu, kde neplatíte poplatky a předem znáte kurz směny. Za nás můžu doporučit bankomaty Scotiabank, kde kurz patřil k těm lepším a poplatky za výběr byly nulové. Následně tyhle bankovky používejte k platbám.
Ceny
Z těch všeobecných dotazů na IG byly dotazy k cenám poměrně časté. Nyní ani nedokážu říci, jestli je Jamajka drahá nebo levná. Spíš bych to nazval tak, že nepatří mezi nejlevnější a ani mezi nejdražší destinace.
To jestli je něco drahého či levného se dá v dnešní době velmi špatně stanovuje. Pro někoho může být drahé pivko za pár dolarů a pro někoho to nic není.
Můj přístup k cenám je takový. Pokud jedu na dovolenou, moc se neohlížím na ceny. Spíše se snažím zažít něco co je autentické a je pro mě jakýmsi zážitkem. Malé zpřesnění na příkladu s restauracemi. Nemusím za každou cenu sedět v té nejdražší restauraci s nejlepšími službami. Rád si sednu do plážové nebo do místní restaurace se skvělou atmosférou. Na druhou stranu, když bych měl náladu a chuť si jít sednout do té nejlepší restaurace, tak tam zajdu a nic neřeším. Nechci, aby to vyznělo povrchně, ale dovolená je pro mě jakýmsi zážitkem a za těmi si jdu kamkoliv, kde je mi dobře a příjemně.
Co se týče cen samotných, tak níže přidávám pár fotek s příklady cen (rok 2022).
Bezpečnost
Jamajka z hlediska bezpečnosti je poměrně specifická. Ne nadarmo je známá tím, že se řadí mezi dvacítku nejnebezpečnějších zemí světa.
Docela zajímavé čtení ohledně bezpečnosti je na tomhle linku. Když bych se měl podívat na bezpečnost svou optikou, dovolím radit následující:
- nenavštěvujte nebezpečné čtvrti nebo zapadlá místa v horách, kde jsou domorodci.
- jděte dále od konfliktů, zkrátka je nevyhledávejte. Tohle doporučení nám dala někde v Ocho Rios na obědě, žena, která k nám přisedla. Také nám sdělila, že v některých oblastech Jamajky je běžné i kvůli “kravině” na vás někdo může vytáhnout pistoli
- nekupujte větší množství drog (zde může být problém to, že za rohem vás chytne dealerův “zpříznený” policista a můžete si koledovat o problém)
- v momentě, kdy půjdete mimo rezort, ignorujte (teda aspoň my jsme ignorovali) nadávky od “jednodušších” lidí. Hold ne jednou jsme si vyslechli pokřiky typu “black shitties”
- hlídejte se své věci a okolí zbytečně neprovokujte
- nelekejte se policistů se samopaly, ti jsou na docela dost místech (hlavně v oblasti škol)
Kdybych měl vybrat oblast, kde jsem se skutečně bál, tak bych řekl, že to bylo kolem Kingstownu.
Naopak, kde jsem se cítil bezpečně byla oblast Negrilu.
Zajímavosti
Jamajka nabízí řadu zajímavostí. Každý za zajímavostí vidí něco jiného. I přesto, že je takový pohled velice individuální, tak bych se rád zmínil o pár věcech, které mě zaujaly. Když nad tím vším přemýšlím, o zajímavostech z této země bych mohl psát dlouho. Rád zde vyberu pět zajímavostí, které mě docela překvapily a svým způsobem fascinovaly (vyjma drog a sexuální turistiky).
Jídlo
Část věnovaná jídlu na Jamajce by si zasloužila samostatný článek. Více fotek dám v samostatných článcích. Na dovolenou jsem jel bez jakéhokoliv očekávání a víceméně jsem byl smířen s karibskou kuchyní jakou znám z jiných ostrovů. Po dovolené musím uznat, že mé “špatné očekávání” nebylo na místě. Jídlo na Jamajce hodnotím jako jedno z nejlepších které sem kdy měl v Karibiku. Nerad porovnávám, ale v tomhle případě musím.
Na Jamajce jsme primárně nekonzumovali evropské/americké jídlo na hotelech a spíše se snažili stravovat v putykách pro místní. Co musím pochválit je rastafariánská strava, která neobsahuje maso.
Co se týče chuti, jídlo bylo bezpochyby zajímavé a pro nás evropany chuťově výjimečné. Když vezmu v potaz jak jsem se po jídle cítil, tak to byl teprve zážitek. Tolik energie po jídle jsem necítil již dlouho. Také jídlo nezatěžovalo trávení. Opravdu skvělé! K byla k dispozici i americká strava a nebo strava s dary moře.
Mimo rasta, americkou, mořskou stravu musím vyzdvihnout i místní jídlo nazývané jerk chicken. Díky koření, které u nás neznáme, naložené kuřecí maso bylo skutečně výborné. Pro zajímavost jsme si koření zakoupili a maso se dle receptu snažili udělat u nás v Česku.
Bohužel tak dobrou chuť jsme netrefili. Krom ryb a rasta stravy výtečné byly pokrm z ryb nebo plodů moře. Opravdu výborné. V sekci jídlo si nemůžu odpustit komentář k pivu. Před odjezdem jsem koukal na pár cestopisů a chuť piva neměla moc dobré ohlasy. Za mě musím nesouhlasit. Pivo Red Stripe za mě rozhodně patří k těm nejlepším v karibiku!
Kokosy na sněhu
Bláznivý, legendární film z roku 1993, který je o příběhu jamajských spinterů, kteří se dostali na zimní olympiádu je víceméně známý zbytku světu než samotným Jamajčanům. To si dovolím tvrdit po diskuzích s místními. V oblastech, kde jsme byli, tak jej znali pouze kolem Ocho Rios.
Zřejmě to bylo z toho důvodu, že v této lokalitě je vybudována atrakce s tématikou filmu Cool Runnings (česky Kokosy na sněhu). V ostatních oblastech se vůbec nechytali. Když slyšely „runnings“ tak jejich reakce byla spíše Usain Bolt než kokosy 😊
Sexuální turistika
Docela mě překvapilo, že Jamajka se řadí mezi země, kde je sexuální turistika vyhledávaná. Zejména u žen, které hledají přízeň mladých „jamajčanů“ 😊 Po příletu mi bylo divné, že pár starších žen si odváděli mladíci. Sem si říkal, že to budou portýři a nebo taxikáři. Nějak sem to nechal ležet a nepozastavoval se nad tím. Jenže den ode dne jsem vysledoval, že to jsou zde docela běžné praktiky. Hold Jamajka je populární pro ženy vyhledávající vzrušení. Muže/sexuální turisty jsem prakticky neviděl vůbec a nebo jsem na ně neměl štěstí. Při diskuzích s místními mi bylo sděleno, že na Jamajce je to běžné a většina kluků to má jako jediný zdroj obživy. Prakticky žena si většinou zvolí jaké služby bude vyžadovat. Nejčastěji to jsou služby od průvodcovství okořeněné sexem až po formu 24/7 společnosti.
Reggae
Tento hudební styl, který je původem z Jamajky slyšíte na každém rohu. Za mě před dovolenou jsem tento styl nevyhledával, respektive mi byl cizí. V průběhu dovolené jsem na jamajské reggae změnil názor a musím uznat, že je to perfektní hudba. Ty nejznámější hity od Boba Marleyho moc nemusím, ale ostatní umělce si rád poslechnu i tady v Česku.
Na rastafariánech jsem zpozoroval neskutečné uvolnění a prožitek z hudby (zejména v kombinaci s trávou). Vím, zíral jsem na ně asi jako blbec, ale byl to prostě zážitek. I pohled na ně jak to prožívají ve mně evokoval pocit uvolnění. Při diskuzích s nimi o hudbě jsem nevěděl totálně nic. Každý mi doporučil jiného interpreta. Kdybych tady měl vypsat všechno, tak by to bylo asi zbytečné a nic neříkajíc. Pokud máte zájem, tak na Spotify je playlist s názvem Best Of Jamaca Reggae, kde je mix všech různých skladeb od různých interpretů.
Drogy
Na každém rohu cítím trávu, to je Jamajka! Kdybych měl definovat pocit z drogové scény, tak nic asi lepšího nevymyslím. Jako turistovi vám všude místní budou nabízet nejenom trávu, ale i ostatní drogy typu hašiš nebo kokain.
I když nabídku “dealerů” odmítnete, tak jsou komunikativní a dají se s vámi do řeči. Obecné informace, které se mnou sdíleli mi přijde zajímavé je tady v bodech sepsat
- v případě zájmu rozhodně neberte zboží na frekventovaných místech, ceny jsou zde vysoké a kvalita nižší. Preferujte zapadlé usedlosti nebo sami oslovte chlapce ve službách (ne, na pláži)
- dejte si pozor, jestli za údajným dealerem vás za rohem nebude čekat policie
- v případě, že si budete chtít zakoupit kokain, ověřte si jeho kvalitu/čistotu přes EZ nebo purity kapesní testy. Obecně kokain je na Jamajku dovážen z Kolumbie a Venezuely. Ano, měl by být kvalitní, ale podle toho co jsem zpozoroval, tak přes čím víc lidí se distribuuje, tak tím vice je něčím “naředěn”. Prakticky, to co se prodává na pláži nebo u výletních lodí, s kokainem nemusí mít nic společného
- u trávy si pohlídejte co a za kolik vám bude prodáno. Dealeři to zkouší a ne jednou jsem viděl, že obyčejnou trávu vám na první dobrou chtějí prodat z cenu skunku. Pokud preferujete tzv. venkovní trávu, cena za jeden gram se pohybuje kolem 1USD. V případu skanku/skunku je cena za gram 10USD
Dovolená
Každá dovolená je svým způsobem úžasná. U nás Jamajka rozhodně předčila očekávání. Každý den byl jiný a nebylo nic co by nám dovolenou znepříjemnilo. Když pominu to pozitivní, které převažovalo, marně hledám něco co bylo špatně. Možná za zmínku stojí neodbytná otravnost některých prodejců. To jsem nikde nezažil a beru to tak, že to k Jamajce patří.
Na Jamajce jsme byli něco málo přes dva týdny. Upřímně, není to moc a není to málo. To co jsme chtěli stihnout, tak jsme s přehledem stihli. Do budoucna za několik desítek let se s radostí Jamajku zopakujeme. Ideální by bylo ostrov navštívit minimálně na měsíc a užít si tu neskutečnou pohodu, která na ostrově je. Hudba, atmosféra, skvělé jídlo, tyrkysové moře a mnoho dalšího.