Jak správně vybrat fitko? 

Published by administrator on

Jak správně vybrat fitko, do kterého budu chodit rád(a)? To je docela jednoduchá otázka, na kterou se nedá tak jednoduše odpovědět. Samozřejmě záleží na možnostech a preferencích, v článku si řekneme pár nejčastějších otázek, které jsem buď řešil sám osobně a nebo někdo v blízkém okolí. Zejména z řad začátečníků jsem vycítil, že výběr fitness centra je spojen s velkým nadšením, které však může v některých případech přejít ve stresovou situaci.

Jsem z města, nebo vesnice?

Pokud jste z velkého města, tak máte vyhráno,  neboť je z čeho vybírat. Lidé z menších měst či vesnic jsou limitováni počtem fitness center v okolí. Jestliže nechcete, aby vám soused nebo sousedka očumoval(a) zadek, je potřeba dojíždět. Nezapomínejte, že dojíždění zabere nějaký čas.

Chci chodit do fitka s přáteli, nebo individuálně?

Zde je to pouze o tom, jak posilovnu vnímáte. Někteří lidé návštěvu posilovny vnímají jako společenskou událost a je pro ně výhodou chodit do fitka s přáteli.  Osobně jsem zastánce individuálních návštěv bez sparingpartnerů. Má to jediný důvod. Když jsem navštěvoval fitko, do kterého chodili i přátelé, tak jsme se sem tam zakecali a hned bylo po cvičení. Tady je to o preferencích, v jakých podmínkách se vám bude lépe cvičit.

Stačí mi základní služby, nebo potřebuji nadstandard?

Moderní fitness centra nabízí i služby navíc. Tato nabídka může hrát pro někoho velkou roli ve výběru. Nadstandardní služby mohou pro ukázku být:

– Ručníkový servis (pokud cvičíte denně, tak má svou výhodu)

– Kosmetika k dispozici (někomu nemusí vyhovovat)

– Konzultace trenéra, výživového poradce nebo měření diagnostiky celého těla

– Relax zóna (sauna, bazén, vířivka)

– Skupinové lekce

– Masáže

– Parkování bez poplatku

– Skříňka bez nutnosti vlastního zámku

– Uzamykatelná skříňka po celou dobu členství (myslím skříňku, která bude uzamčená i přes noc, víkendy, apod.)

– Občasná návštěva s partnerem/partnerkou zdarma

– Tematické semináře (fitness, zdravý životní styl)

Chci si hned zřizovat členství?

V poslední době si všímám, že podstatná část fitness center se snaží se svými potenciálními klienty sjednat členství na co nejdelší dobu. Takový tlak je zejména v období prázdnin (kdy jsou ceny členství nejnižší a fitka zejí prázdnotou) nebo na začátku roku (využijí odhodlání a euforii „ledňáčků“). Každé solidní fitko nabízí první návštěvy zdarma. Pokud ale po první návštěvě nebudete rozhodnuti, doporučuji si zaplatit členství na kratší dobu nebo si sjednat další návštěvu zdarma. Přeci po první návštěvě máte maximálně první dojmy, časem se můžou projevit případné problémy. Např. nebudou vám sedět trenéři, nebudou vám vyhovovat kolegové na skupinových lekcích, klimatizace může být regulována podle „nálady“, fitko je ve vašich návštěvních hodinách přeplněné… Je zapotřebí trocha obezřetnosti, než se někam uvážeme.

Čtete pozorně podmínky členství?

V mnoha případech poznáte solidní fitko podle toho, že vás před podepsáním členství seznámí se všemi podmínkami. Nejčastější fígly na potenciální zákazníky jsou:

Neseznámení s registračním poplatkem. Nejedná se o měsíční, kvartální či roční poplatek za členství, ale o poplatek za registraci. Fitka tuto informaci většinou v nabídkách samostatně neuvádí. Já osobně jsem ho nikdy neplatil – vždy jsem to ukecal 🙂

Sankce za zrušení členství. Podobně jako u operátorů se vám i ve fitku může stát, že vám neumožní bez sankcí předčasně zrušit členství.

Tento bod se vztahuje spíše na větší fitness centra.

Když zaplatím vstup nebo si koupím členství, mám očekávat ještě nějaké poplatky?

Na tohle se musíte zeptat na recepci nebo někoho z personálu klubu. Znám kluby, kde si krom vstupu připlácíte i za sprchu, např. v jednom nejmenovaném fitku v Praze na Smíchově (sprcha na desetikoruny). Dále je v některých klubech zpoplatněno parkování nebo dokonce půjčení zámku na šatnu.

Bude mi vyhovovat fitness, kde je „všechno“?

Moderní fitness centra se snaží vyjít klientům vstříc a nabízí všechny možné typy služeb. Od klasických posiloven, přes skupinové lekce až po masáže. Pokud máte zájem pouze o specializované hodiny (joga, TRX, funkční trénink), tak je zbytečné volit velké fitness centrum. Podobné to může být i s tím, když některé dámy vyhledávají fitness centrum, kde nebudou muset sdílet společnou plochu s muži. Naštěstí provozovatelé fitness center na tento trend rychle zareagovali a vznikla fitness centra pouze pro dámy.

Vyhovuje mi vybavení a otevírací doba?

Máte rádi novější stroje a neradi používáte staré, opotřebované, leckdy nevzhledné stroje? Potom je zapotřebí se buď zeptat, zda fitness centrum neplánuje „revitalizaci“ svých strojů, a nebo se poptat po jiném centru. Při výběru si dále nezapomeňte ohlídat otevírací dobu

Cena

Většina potenciálních zájemců se rozhoduje na základě ceny. Pokud se nespokojíte s klasickou „činkárnou“, jestli chcete trávit ve fitku více času a zároveň chcete být v prostředí, které vám vyhovuje, tak je lepší si připlatit. Pro příklad uvedu pár cenových úrovní vstupů.

                                                     Jednorázový vstup                                   Měsíční členství

Fitness na vesnici                              50-100                                                    500-1000

Fitness ve městě (standart)            100-200                                                  800-1500

Fitness ve městě (premium)            200-800                                                 1000-5000

Můžu mít zvýhodněný vstup od zaměstnavatele?

Ano, existuje několik zvýhodnění. V první řadě poskytuje pojišťovna příspěvek na sportovní akce. Sice to není bůhvíjak velká částka, ale lepší než nic. Je zde jen otázkou, zda to za tu administrativu stojí. V druhé radě může na vaše sportovní aktivity přispívat zaměstnavatel. V některých firmách jsou nabízeny tzv. multisportkarty a nebo flexipassy.

Categories: FITKOTrendy

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial