Helikoptérou nad NYC
Helikoptérou nad New Yorkem. Když jsem tohle poprvé slyšel, tak jsem nevěřil, že něco takového může existovat a dokonce může být dostupné nám obyčejným lidem. Vždy jsem měl tohle spojené pouze s populárním americkým filmem a nebo v souvislosti s bohatými nebo známými osobnostmi.
Na počátku léta, když mi kamarád o tomhle zážitku vyprávěl, tak jsem tomu nevěnoval pozornost. Říkal jsem si, no jooo, než se do NYC dostanu, tak na to zapomenu, že vůbec něco takového existuje.
Jenže při plánování naší letní dovolené na Bahamách jsem při pohledu do itineřáře zjistil, že máme v rámci přestupu v NYC čas necelých dvacet hodin. Plán byl jasný, zabookovat hotel někde poblíž letiště a poté naplánovat onen let helikoptérou. Hold, v tento okamžik mě plánování začalo bavit.
Jedině helikoptérou bez dveří
Je několik společností (heliny.com, atd..), které poskytují lety nad New Yorkem. Většina z nich nabízí lety přímo z Manhattanu. Což by bylo super. Bohužel tyto společnosti nabízí lety pouze uzavřenou helikoptérou. Tzn. klasickou helikoptérou se dvěřmi. Osobně by mi to ani nevadilo nebo i tohle by bylo pro mě velkým zážitkem. Jenže to bych nesměl spatřit nabídku www.flynyon.com. Ti jako jediní nabízí i lety helikoptéry bez dveří. Jediná nevýhoda pro někoho může být, že helikoptéry začínají a končí svůj let ve New Jersey.
Nákupem to začíná
Na stránkách Flynyon.com si můžete vybrat z několika variant letů. Od 15ti minutého letu, přes půlhodinový let až po privátní let. Cenově tyto nabídky jsou tyto nabídky rovněž odstupňované. Před tím než koupíte nějaký let, tak doporučuji se podívat na IG (instagram.com/flynyon) společnosti. Čas od času na IG nabízí slevové kupony, které obyvkle bývají ve výši 25-55%. Co se týče cen, tak ty v 09/2019 byly následující.
Program NYC Experience(délka 16-19 minut), kde navštívíte asi ty nejznáměnší památky, vyjde od 300-370$(sunset hodina), plus k ceně je nutné připočíst booking fee 34$ a některé z volitelných šlužeb (transport z centra, pronájem fotoaparátu, pojištění počasí apod.). Pokud budete chtít něco ušetřit, tak je dobré si najít na program slevový kupon. Ten se bude vztahovat pouze na slevu z ceny letu.
Program NYC Classic(délka 30-33 minut), kde navštívíte trochu více památek a zajímavých oblastí než v programu Experience, tak vyjde od 500-700$(sunset hodina), plus k ceně je nutné připočíst booking fee 68$ a některé z volitelných šlužeb (transport z centra, pronájem fotoaparátu, pojištění počasí apod.).
Osobně jsem si k letu ještě pro jistotu přidal pojištění proti špatnému počasí (vítr, apod). Ono vzhledem k tomu, že v NYC jsme měli podle itineráře naplánované zdržení necelých 20hodin, tak mi to přišlo vhodné. Kdybychom byly v NYC delší dobu, tak bych tohle pojištění ani neřešil. Hold by nám společnost nabídla jiný termín a bylo by vše ok. Takhle jsem se pro jistotu pojistil aby let celý nepropadl.
Slevu, kterou můžete získat se vztahuje pouze na let. Nikoli na pojištění, servis fees a jiné poplatky, které jsou promítnuty do finální ceny.
Dále doporučuji pokud pojedete z centra si připlatit za kyvadlovou dopravu Flynyonu, která vede z Manhattanu až k místu vzletu.
Co můžu doporučit, tak s nákupem neotálejte na poslední chvíli. Já dělal nákup necelé dva měsíce před celou akcí. Sem tam jsem se čas od času podíval a dva-tři týdny před zážitkem už nebylo na můj termín volno. Hold termíny, které jsou na sunset bývají hodně poptávané. Ono v takovou zlatou/modrou hodinku, kdy světlo už tak není ostré se pořizují ty nejlepší fotografie.
Den D
Konečně uběhly prázdniny a já se dočkal. Dva, tři dny před odletem jsem intenzivně sledoval počasí. To mi dělalo opravdu radost. Na celý den naštěstí předpověd byla jasno. Po příletu do NYC jsme se rychle jeli ubytovat a pak frrr do Flynyonu. Zde jsme měli hotel v dobré vzdálenosti od Flynyon, takže nebylo potřeba si připlácet za dopravu z Manhattanu. Taxíkem jsme dojeli za pár minut na adresu: 78 John Miller Way, Kearny, NJ 07032. Zde trochu malé upozornění. New York bývá hodně zasekaný, tak si dejte pro jistotu časovou rezervu.
Dle instrukcí jsme ve Flynyon byly hodinu a čtvrt před vzletem. Po příchodu na recepci jsme se museli prokázat pasem. Pak vyplnili dotazník a podepsali formulář. Následně se nic nedělo, tak jsme si prohlídli vystavenou helikoptéru u vstupu a usadili do pytlů v takové relax zóně. Čekali jsme zhruba 20minut než si nás podle jména zavolají do zasedačky, kde v malých skupinkách sledujete instruktážní video. Poté následují dotazy a šup si na sebe dát jistící popruhy.
Všechny popruhy na vás nandají zaměstnanci firmy, není povoleno si nic sám utahovat, a podobně. Osobně jsem viděl jak někteří návštěvníci chtěji personálu ulehčit práci, ale perfonál je vždy napomenul, ať tohle nedělají.
Mé postřehy
Nejsou povoleny na ruce hodinky apple watch s gumovým páskem.
Co se týče zařízení, tak jsou povoleny pouze dva druhy. Například mobil a jedno zařízení k tomu (foták, Gopro). Osobně jsem šel do helikoptéry s foťákem a telefonem.
Z foťáku musí být sundané všechny filtry, clony, apod.
Objektiv může být na foťáku rovněž jeden. Není možné si jich vzít více do helikoptéry více a za letu je měnit (za mě doporučuji široké ohnisko).
V kapsách nesmí být nic.
Obuv: pevná. V žabkách nebo pantoflích vás nahoru nepostí.
Držák na mobil dostanete jejich „erární“. Není třeba mít svůj.
Jakmile budou všechny záležitosti, které jsem výše popsal splněny, tak trazit odváží pasažéry k helikoptérám. U helikoptéry si nás vyzvedne pilot a seznámí vás s možnostmi letu. U naší skupinky nám dal na výběr, zda chceme letět delší okruh víceméně bez mrakodrapů a nebo okruh mrakodrapy-brooklynský most- socha svobody. Hromadně jsem si vybrali ty mrakodrapy.
Po znovuvyslechnutí základních informací jsme šli s pilotem k helikoptéře. Pilot byl velmi vstřícný a vždy se každého ptal, jestli nechceme u helikoptéry fotku nebo jestli si nechceme něco speciálního nafotit. Hold asi panáček byl zkušený a tušil co „instragrammers“ chtějí mít za úlovky 🙂
Vzhůru k výšinám
Po krátkém focení nás podle váhy rozesadil do kabiny. Kapacita je maximálně 6 pasažérů s tím, že jeden sedí vepředu. V naší skupince bylo jen 5 účastníků, tak nebyl s ničím problém (1 vepředu a 4 v zadu). Ono ze začátku vás usadí, „zaaretují“ a pak vám ukážou jak si správně sednout na kraj aby jste si mohli třeba vyfotit mrakodrapy z ptačí s perspetivy bez toho aby jste smínky pořizovali přes něčí rameno.
Po vzhletu jsem zpozoroval, že někteří členové psádky měli očividně strach. Ten překonali po prvním naklopení nad řekou Hudson. Následně helikoptéra se blížil k mrakodrapům. Každý jsme slyšeli ve sluchátkách pilotovi instrukce. Ten vždy u každého photopointu řekl, že teď si můžete sednout tak aby vám nohy koukali ve z helikoptéry. Náledovala zhruba půlminuta na odfocení.
Helikoptéru otočil aby i druhá strana nebyla ochuzena o ten samý výhled. Po dofocení nebo pokochání se oznámil, že nic nesmí číhat z kabiny a že letíme k dalšímu místu. Tak jsem zfoukli celou trasu a osobně musím říci, že pilot to měl hodně zmáklé.
Ať už sedíte na jedné straně helikoptéry nebo na druhé, tak vždy bylo dost prostoru se řádně pokochat bezkonkurenčním výhledem a nebo si pohrát s kompozicí a udělat si hezkou fotku. Za mě půlminuta až minuta bohatě stačila na výhled.
Závěrem
Pokud v budoucnu někdy opět navštívím New York, tak znovu půjdu na tenhle vyhlídkový let. Opravdu se jednalo o boží zážitek. Za těch pár dolarů to opravdu stálo. Osobně jsem ani nelitoval příplatku za let v sunset hodině. Světlo bylo tak akorát a barvy mrakodrapů, oblohy byly opravdu úžasné.