Cyklo tretry
V okamžiku, kdy jsem začal psát článek o letním i zimním oblečení na kolo, tak jsem zjistil, že prvních pár odstavců jsem psal pouze o tretrách. To mě přimělo k vytvoření samostatného článku na tohle téma. Před tím než se pustíte do čtení, tak bych rád podotknul, že nepreferuji žádnou značku. U cyklistické obuvi mi jde hlavně o pohodlí a funkčnost. Vzhledem k tomu, že jezdím pouze na XC kole, tak okruh používané cyklo obuvi je zúžen na MTB tretry.
Turistické MTB tretry
Před samotným nákupem jsem si nečetl žádné recenze. Prostě jsem se sebral a šel do prodejny. Tam jsem řekl, že chci MTB tretry na celodenní výlety. Pán mi tam vyskládal od každé značky top modely. Ty se pohybovaly cenově v rozmezí od 5 000 do 10 000 Kč. Ehm, já s mým rozpočtem 2-3 tisíce jsem se cítil jako “chudák”. Prodejci vysvětluji, že tohle jsou mé první tretry a pokud se mi osvědčí, tak nemám problém si koupit dražší. On se pousmál a s upřímností mi řekl. Takových jako jste vy už tady bylo. Koho cyklistika chytla, tak do roka je zpět a “první tretry” mění za kvalitnější/lepší. Myslel jsem si, že tohle prodejce říká každému aby více prodal…Jenže postupem času jsem došel na to, že měl pravdu. Ale o tom později.
Abych se vrátil k mým prvním tretrám. Kritéria výběru byly dvě. Tretry musí být pohodlné a nenápadné bez jakýchkoliv výrazných prvků. Po vyzkoušení zhruba tří modelů mi nepadl ani jeden. Následně jsem dal na nohy tretry Giro Berm Dark Shadow/Black a padly skvěle.
Říkám beru a jdu. Dva měsíce a nějaké drobné boty držely skvěle. Rovněž i funkčně mi vyhovovaly. Po ujetí necelých dvou tisící kilometrů za již zmiňované dva měsíce se boty roztáhly a nebyly použitelné. S botami jsem ještě odjel závod na Sázavě a vyhodil jsem je. Jednak nedržely tvar jak byly roztažené a druhak jsem musel každou chvíli suchý zip fixovat nebo nedržel. Nevím proč, ale prostě zip nedržel.
Fizik Terra X5 – Grey/Yellow fluo
Sám za sebe patřím do skupiny lidí, kteří neradi zkouší nové věci a neznámé značky. Italskou značku Fi’zi:k jsem znal pouze jako výrobce sedel. Již v krámu mě oslovil design treter Terra X5.
Ten především sedl k mému předchozímu HT kolu Trek X-Caliber. Předtím než mi na prodejně přinesli velikosti bot, které jsem si chtěl vyzkoušet, tak jsem hledal v rychlosti recenze na tyto cykloboty. Na českých webech jsem našel jednu recenzi, která mi nepřišla užitečná. Na zahraničních webech bylo recenzí více. Ty, které převažovaly, byly kladného ražení. V rychlosti jsem přelítnul recenzi, která recenzovala boty po ročním nebo dvouročním používání. V okamžiku, kdy píšu tento článek, tak původní recenzi, kterou jsem četl, už nemůžu bohužel najít. Přikládám tedy recenzi z webu ADVNT (link zde). Nedostatky, které pisatelé zmiňují mě nějak netrápí. Za mě nemám ambice mít tretry více než dva roky.
Když vezmu v potaz tenisové nebo boty na běh, tak bez újmy na kráse mi nevydrží ani jedny více než půl roku. Třeba tenisové boty po půlroce hraní jsou na odpis. U bot na kolo očekávám vyšší životnost. Ideálně dvě až tři sezony.
Co se týče vyzkoušení bot na prodejně, tak ty mi padly. Na noze s tenkou ponožkou držely přesně tak jak jsem potřeboval. Po estetické stránce se mi taky líbily a pořád líbí. Neměl jsem důvod je nevzít.
Abych řekl pravdu, tak v článcích nerad rozebírám parametry produktů, které si lze normálně vyhledat na internetu. Proto se hned pustím do praktických zkušeností a mého hodnocení. Myslím, že po více než po roce používání je hodnocení relevantní. Tretry Fizik Terra X5 jsou boží!!!Důvodů pro tohle tvrzení mám více než dost. K nim jsem si koupil ještě SiDi (více o nich v další části článku) a raději používám Fiziky.
Boty na noze drží perfektně. To je dáno i tím, že v oblasti paty je protiskluzová úprava. Vnitřní tvarování boty je i po více než roce skvělé. Boty na noze drží a nejsou roztažené. Dokonce jsem v nich párkrát jel i za deště a kupodivu drží tvar. Když bych měl ohodnotit zapínání. Před pořízením jsem nebyl příznivcem BOA zapínání. Nyní s klidem můžu říct, že nechápu jak jsem bez tohoto systému mohl fungovat. U těchto bot systém funguje na výbornou.
Bota na noze je rovnoměrně upnuta a zapínání drží. Samozřejmě při celodenním výletu BOA průběžně povoluji a utahuji. Při nákupu jsem se bál materiálu Microtex. Zejména jsem měl obavy z pocení při vyšších teplotách. Teď už vím, že obavy byly zbytečné. Noha se nadměrně v létě nepotí a materiál lehce profukuje. Nedá mi nezmínit zkušenosti z jízdy při nižších teplotách. Od 8 do 13 stupňů volím tenkou termo ponožku, která mi pomůže nohy udržet v komfortu. Pod osm stupňů tretry na nohu již nedávám nebo mi je v nich zima.
SiDi Dragon 5 – matt black
Mé druhé “letní” tretry jsou SiDi Dragon 5 – matt black. I přesto, že jsem spokojený s Fi’zi:ky, tak další boty jsem si pořídil ze dvou důvodů. Aby se mi hodili k novému kolu a asi ten hlavní důvod byl abych měl tretry čistě na závody. To samé mám i u tenisu. Sice mám dvoje stejné boty, ale jedny mám na tréninky a druhé nosím jen na turnaje. Při výběru mých druhých “letních” treter jsem chtěl aby byly černé a aby to byla jiná značka než Fyzik.
Preferoval jsem bud SiDi a nebo Bontrager. Od SiDi jsem chtěl buď model Tiger 2 a nebo Drako 2. Bohužel ani jedny mi neseděly na noze. U modelu Tiger 2 mě na nártu vadilo BOA. V momentě, kdy jsem systém utáhl, tak v noze jsem měl nepříjemný tlak. U modelu Drako to nebylo rovněž stoprocentní. Bohužel boty nedržely jako Fiziky. Říkám ok, zkusím tedy top model do Bontrageru, tretry XXX.
Po designové stránce se mi líbily, ale na noze mi vůbec neseděli. V botech jsem se cítil jako kdybych dal nohy do betonu 🙁 V bezradnosti jsem si nechal vyskládal skoro všechny tretry od SiDi. Jediné, které mi sedly jako prdel na hrnec a na noze držely stejně jako Fi’zi:ky, tak byl model SiDi Dragon 5.
Po designové stránce se mi zdály ok. Jen při nákupu jsem se bál náchylnosti na odřeniny. Zatím po roce je vše ok. Co se týče materiálu, tak ten mi přijde hodně umělý – Lorica.
Tudíž i prodyšnost treter není taková jako u zmíněných fiziků. V případě, kdy tretry používám v “tropických” třicítkách, tak komfort není takový jako bych si představoval. Vzhledem k tomu, že tretry používám jen párkrát do roka, tak se to dá přežít. Kdybych tyhle tretry měl jako jediné, tak určitě by mi vadilo, že řádově boty za 7 tisíc jsou z poromické imitace kůže. V předchozím odstavci jsem se záměrně nezmínil o přenosu sil. V této oblasti mi přijde, že SiDi jsou lepší a přenos sil do pedálů cítím lépe. Nevím, jestli za to může podrážka z carbonového kompozitu nebo nějaký jiný prvek boty.
Co mně na těchto tretrách vyhovuje je vyztužená špička. Často jezdím lesem, kde jsou kameny a vystouplé kořeny. Několikrát se mi stalo, že jsem se prsty “otřel” o kameny. V těchto tretrách bez problému a bez bolesti jede dál 🙂 Palec nahoru za ochranu “trpících špiček” 🙂
A teď k podrážce. Ta je skvěle zpracovaná a funkční. Oproti konkurenčním tretrám tyhle mají měkké polyurethanové panely. To jsou ty modro-šedé vystouplé útvary na podrážce. Osobně jezdím amatérské závody Nova/Prima CUP či KPŽ (Kolo pro život) a u některých závodů jsem se setkal s mokrými kameny, kde bylo potřeba sesednout z kola a běžet. Díky měkké podrážce boty perfektně drží. To s tvrdšími fiziky si můžu o takovém komfortu nechat zdát. Když jsem se o tomhle s pár lidmi balil o měkkém spodku treter, tak mi bylo namítnuto, že se rychle takhle opotřebují a pak budou k ničemu. Jenže inženýři zřejmě při vývoji těchto treter na tohle mysleli a jak můžete vidět z fotek, tak tyto panely jdou vyměnit.
Cenově nový dezén vychází na tisícovku. Nevím, jestli článek o SiDi Dragon 5 působí negativně nebo pozitivně, ale nyní se zmíním o tom co mě totálně sere na botech. Je to systém zapínání BOA, který SiDi svůj vlastní systém. Ten oproti klasickému BOA se liší tím, že ovládání není pouze přes kolečko, ale přes vyklápěcí zobáček, kterým kolečko ovládáte.
Vzhledem k tomu, že tretry používám víceméně jen na závodech, kdy mám na ruce rukavice, tak ovládání je děsné. Tímto nechci být zaujatý vůči SiDi BOA systému, ale když jste na trati cca na padesátém kilometru při více než tisíc metrů převýšení, tak se nechcete drbat s nějakým zobáčkem v rukavicích. Několikrát se mi stalo, že zobáček nešel na první dobrou vyklopit. Rád bych tyto tretry vychválil, ale poměrem “cena/výkon” si to nezaslouží. Kdyby stály o třetinu méně, tak pochvalu by dostaly.
Recenze MTB letních treter
Rád bych nějak uzavřel kapitolu s letními tretry. Aktuálně jsem s oběma tretrami spokojený. Každý model plní svůj účel a za to mám radost. Co mi dělá vrásky na čele je jaké tretry po těchto dvou budou následovat. Upřímně nevím. Kdyby šly zkombinovat vlastnosti Fizik Terra X5 a SiDi Dragon 5, tak bych byl nejšťastnější. Ze SiDů bych si vzal podrážku a design, a z Fiziků vršek. Ideální kombinace. Pevně věřím, že sezonu nebo dvě až budu řešit nové tretry, tak některý z výrobců mi dodá to co pro mě bude stoprocentní bez kompromisů.
Sidi Diablo Gore (2017)
U zimního obutí jsem věděl co zhruba od bot očekávám. Zkušenosti jsem získal od výše uvedených letních modelů. Vzhledem k omezené nabídce zimního obutí bylo těžké něco sehnat. No, pojďte si o tom přečíst pár řádků. Před rokem jsem měl čas na pořízení zimního modelu bot.
Boty jsem řešil od konce září do listopadu. V tomto období jsem zkoušel boty od několika výrobců, ať už to byly značky SiDi, Fizik, Northwave nebo Gaerne. Po vyzkoušení mi sedlo pár modelů a díky tomu jsem si ujasnil co chci. V první řadě tretry musí být odolné vůči vodě, čili s membránou GORE-TEX. Dále zapínání musí být klasické BOA bez zobáčku co jsou na SiDech nebo můžou být na suchý zip. A poslední kritérium byla zpevněná špička.
Asi nejlepší boty co jsem měl na nohou byly MTB tretry Sidi Frost Gore 2 – black/black. Ty téměř po všech stránkách byly OK. Tedy až na to ovládací zobáček BOA kolečka. S tím mám problém ovládat jej v letních rukavicích natož jej ovládat v silných zimních rukavicích. S tímhle jsem se svěřil prodejci a ten řekl, že se jim tam asi dva roky válí zimní tretry SiDi, která asi nikdo nechce nebo jsou na suchý zip. Dokonce jsou v mé velikosti (poslední). Říkám paráááda, suchý zip mi na letních tretrech vadí (funkčnost kvůli prachu), ale na zimních nikoli.
Po odježděné zimní sezoně v teplotách od minus dvou do plus osmi stupňů musím říci, že boty jsou výborné. V mrazech pod nulou se silnější termoponožkou udrží nohu v teple cca dvě a půl hodiny. Jestliže je teplota nad nulou, tak můžu dát i delší trip na kole nebo noha je stále v teplotě, kdy nezmrzne. Malá nevýhoda je, když silně prší, tak voda teče do bot přes holenní kost.
Ikdyž nad kontníky utáhnu “přesku” do maxima, tak stékající voda se do bot stejně dostane. Co jsem zpozoroval, tak v případě se to i ostatním cyklistům stává i s návleky. Co se týče panelů na podrážce, tak ty nejsou vyměnitelné jako u některých letních SiDi modelů.
Zatím mě to nijak netrápí nebo panely jsou po sezoně ok a troufám si říci, že vydrží ještě dvě zimy. Materiál bot je z umělé kůže Lorica. Boty neprofouknou a dobře izolují od studeného větru.
Co říci závěrem?
Konečně jsem dopsal článek na téma cyklistické tretry. Pevně věřím, že někomu mé myšlenkové pochody a uživatelská zkušenost pomůžou při výběru. Osobně vím, že stejně jako jinde i u cyklistiky platí tisíc lidí, tisíc chutí. To co vyhovuje mně, tak nemusí vyhovovat ostatním. Každopádně bych zmínil radu závěrem. Neukvapujte se s výběrem ať už letních nebo zimních treter. Čtete, koukejte na recenze a pak se snažte v obchodě boty co nejvíce otestovat. V okolí znám spoustu lidí co léta řeší boty pořád dokola a myslí si, že jim to pomůže s jízdou. Místo toho aby se zaměřili na techniku jízdy, tak nedostatky se snaží dohnat lepšími tretry. To je ten horší případ. Pak znám rovněž spoustu lidí, kteří si za našetřené peníze koupili drahé tretry a nesedí jim. Prostě se ukvapili při nákupu. To je ten lepší případ 🙂