Cibulový čaj
Trápí vás (nejen) v podzimních či zimních měsících nachlazení nebo kašel? Existuje plno babských rad, ale i mnoho “zázračných” přípravků z lékárny, které dokážou s takovými problémy zatočit. Osobně se v tomto řídím spíše babskými radami než marketingovými trháky. Takže když jsem nachlazený nebo mě trápí kašel, tak si vařím cibulový čaj. Nenechte se odradit názvem a štiplavou chutí cibule. Jestliže si recept vychytáte, tak cibuli vůbec neucítíte. Proč vůbec volím alternativní léčbu kašle a nachlazení pomocí cibulového čaje? Důvodů je několik:
– jedná se o osvědčený recept, který používali už naši předkové
– jedná se o čaj, který je šetrnější k našemu organismu než přípravky z lékárny
– má příznivé vedlejší účinky (čistí průdušky)
– v neposlední řadě je i levnější než komerční produkty
Recept
Základní ingredience
– cibule (ideálně žlutá cibule)
– med (nejlépe domácí včelí med)
– citron
– zázvor
– skořice (vcelku, nikoli sypaná)
– máslo
– hřebíček
Podle chuti doporučuji přidat následující ingredience
– jablko/hruška/pomeranč
– slivovice
– rakytníkový sirup
Recept je snadný a záleží na každém, jak si dle svých chutí čaj připraví. Já jej připravuji následovně:
Dám vařit od oka 0,5-1 litr vody. Nakrájím 3 cibule. Do toho přidám pár kousků jablek, hrušek nebo pomerančů. Dále hřebíček, skořici, med a citron. Někdy přidávám i zázvor a malou lžíci másla. Jakmile přivedu k varu, nechám chvíli povařit (zhruba 5 minut). Na závěr přidám opět malou lžíci medu, slivovici dle potřeby a nebo domácí rakytníkový sirup.
Čaj nechám chvíli odstát, protože je lepší jej nepít úplně horký. Poté čaj přecedím a jdu si na něm pochutnat. Piju 3x denně.
Na internetu najdete několik receptů na cibulový čaj. Základem musí být cibule a tyto ingredience: med, citron, zázvor a máslo. Ostatní ingredience volte podle toho, co vám chutná. Znám několik receptů, které jsou pouze z cibule, másla a zázvoru. Osobně jsem i takový čaj zkusil a měl jsem co dělat, abych jej vypil 🙂