Být spokojený

Published by administrator on

Poslední dobou jsem si všiml, že na mě od přátel, kamarádů a známých padají otázky typu. Proč máš tolik energie, ty nechodíš do práce? Proč si z ničeho neděláš hlavu? Na takové dotazy jsem zpočátku reagoval/nereagoval. Odpovědi jsem téměř vždy podal neutrální a zlehčující. Později při podobných dotazech jsem začal přemýšlet o tom, proč se mě vůbec na tohle vůbec někdo ptá. Když zpětně přemýšlím o tom co jsem každému odpověděl, tak s klidným svědomím můžu říci, že je to kombinace různých faktorů. Někdy mě dělá šťastným to, že lidé kolem mě jsou spokojení, někdy zase mě dělá spokojeným to, že se vzdělávám a někdy zas mě dělá šťastným, když si zvykám na nové návyky, které postupem času zařadím do svého každodenního života. Zjednodušeně řečeno, jsem zdravý, nesnáším rutinu, mám skvělé lidí kolem, to je to co mě dělá spokojeným. No a když jsem spokojený, tak mám energie na rozdávání. Vím, že v článku nezískáte návod jak můžete vy být šťastní nebo jak získat moc energie. Rád bych vám sepsal jak já to mám a třeba v některých bodech najdete inspiraci. 

1.byt_spokojeny

Challenge 

Pár hodin mi zabralo sepsat sepsat článek, který měl něco málo přes 600 řádků. Ve většině případů si po sobě články nečtu. Rovnou je i s chybami posílám na blog 🙂 Nyní jsem celý článek přečetl a všiml jsem si, že v textu bylo moc filozofických odstavců a u každé části jsem zmínil příklady ať už dobré nebo špatné z mého okolí. Bohužel hlavní sdělení nebylo jasné a dobře se mi to nečetlo. Prostě mě jako čtenáře by nezajímalo tolik omáčky kolem. Před zmáčknutím tlačítka “smazat” jsem si řekl, že si udělám takovou “čelenž”. Ke každému nadpisu/odstavci napíšu maximálně pět vět. 

Zdraví

Na to jakým způsobem žijeme má převážně vliv zdraví. Správná výživa, dostatek pohybových aktivit, duševní pohoda a spánek. To jsou základní faktory, které ovlivňují nejenom mé zdraví, ale zdraví nás všech. Tyto faktory nejdou nijak a ničím nahradit. Takovou větu si pamatuji již ze školy a ve své podstatě, když nejsem zdravý, tak nejsem ani šťastný.

2.byt_zdrav

Strava

Ve zdravé stravě vidím samá pozitiva. Je i dokázané, že zdravá strava zlepšuje kvalitu života, snižuje rizika onemocnění rakovin a podobných nemocí, udržuje mozkové funkce včetně paměti a napomáhá lepšímu sportovní výkonu. Sám za sebe se s radostí zdravě stravuji, ale vím, že se nemá nic přehánět. Času od času si dám třeba hranolky nebo smažený řízek. V ničem se v zásadě jídlem neomezuji a mám radost z pestrého jídelníčku. 

3.zdrava_strava

Psychické zdraví

Duševní zdraví je pro mě stejně důležité jako samotné stravování. Osobně sám sebe vidím tak, že netrpím žádnými poruchy osobnosti nebo poruchy nálad. V této oblasti je spíše pro mě důležitá prevence. Tu primárně vidím v těchto oblastech:

  • kvalitní spánek (minimálně 8 hodin)
  • dopřávám si odpočinek (pravidelně rest day)
  • vzdělávám se (mám z toho radost)
  • netíhnu a nevyhledávám negativní zážitky
  • neřeším nesmysly
  • pomáhám druhým
4.pomahej_druhym

Pohyb

Podle definic a obecných teoretických informaci pohyb v těle uvolňuje endorfiny, které můžeme znát jako hormony štěstí (ty stojí za celkovým pocitem pohody). Pod touhle definici se s radostí podepíšu. Sám sportuji skoro každý den a život bez sportu si neumím a ani nedokážu představit. Je otázkou, jestli bych byl i bez sportu šťastný. Aktuálně říkám, že šťastný bych nebyl a kdybych sportovat nemohl, tak bych hormony štěstí musel nejspíše hledat jinde než ve sportu 🙂

5.pohyb

Lidé

Jak by vypadal život bez rodiny, drahých poloviček či přátel nebo známých? Nepředstavitelné! Lidi kolem sebe potřebuji a rád  s nimi prohlubuji přátelství. Můj pohled na přátelství se ztotožňuje s pohledem Jana Wericha: ,,Přátelství je součást lidského štěstí”. 

6.lide

Rodina

Fungující rodina a fungující vztahy, bez toho by to prostě nešlo! Jestliže jsem zdravý a mám funkční rodinu, která mě podporuje, tak zbytek k životu nepotřebuji. Sport a ostatní jsou jen třešničkou na dortu. Rád se vracím tam, kde mě mají rádi, kde mi jsou oporou a kde hlavně vytvářejí prostředí ve kterém jsem šťastný a spokojený. Asi netřeba dalšího komentáře krom toho, že za tohle moc děkuji!

7.rodina

Přátelé

Přátel nikdy není dost 🙂 Vzhledem k tomu, že přátel mám opravdu hodně, tak jen špetka z nich jsou moji opravdoví kamarádi. Všech kamarádů si vážím a rád se s nimi setkávám. Pohodové a veselé přátelství mi dodává energii, kterou bych horko těžko někde hledal. Prostě není nad to se s nimi setkávat a smát se.

8.pratele

Vysavači energie

Aby všechno nebylo růžové a sluncem zalité, tak v mém okolí se objevovali i takoví, kteří ze mě vysávali radost a energii. “Před covidem” jsem s těmito lidmi udržoval minimální kontakt. V rámci covidového období jsem si uvědomil, že takové přátelství nemá cenu a všechny “vysavače energie” jsem z mého života vyřadil. Je mi bez takových lidí je mi lépe a jen lituji, že jsem takové rozhodnutí neudělal dříve. 

Být spokojený

Být spokojený není pouze o zdraví, stravě a o lidech kolem sebe. Na to abych byl spokojený a šťastný má vliv i řada ostatních faktorů. Ty máme každý nastavené jinak. Někdo třeba je spokojený, když si sedne k Netflixu a zkoukne svůj oblíbený film. U mě na spokojenosti se podílí tyto činnosti.

9.vzdelavani_se

Vzdělávání se

Rád se vzdělávám a učím se nové věci. Jsem rád, že školy už mám za sebou a můžu se vzdělávat v oblastech, které mě zajímají. V dnešním moderním světě mám bohužel problém, že informací ve světě je až moc. Rád tedy sáhnu po ověřené knížce a nebo po podcastech, které mi něco dají. 

10.podcasty

Radost z maličkostí

V minulosti jsem bral většinu movitých věcí jako samozřejmost, která je úměrná k věku. Vysvětlím na příkladu: kolem dvacátého roku pořízení auta bylo automatické, kolem dvacátého pátého roku bylo samozřejmé pořízení vlastního bydlení.

11.radost_z_malickosti

Neměl jsem z těchto hmotných věcí radost a ani mě nedělaly šťastným. Nevím proč, ale po třicítce se všechno otočilo a nyní si mám radosti i z “blbého” řemínku na hodinky. Buď jsem dospěl a nebo jsem vděčný za takové maličkosti, ty mě prostě dělají šťastným.

Komfortní zóna

Vím, že překonávání své komfortní zóny je hrozně populární. Každý máme nastavenou komfortní zónu jinde. Před časem jsem objevil dvě aktivity, díky kterým jsem jsem spokojenější a díky nim si rád přivstanu. 

12.komfortní_zona

Wim Hof dýchání

Tuto úžasnou metodu dýchání nebudu představovat, stačí si ji “vygooglit”. Já ji objevil před rokem a od té doby se mi zlepšilo dýchání a celkově dokážu lépe pracovat s dechem a se svou tělesnou teplotou. Každé ráno nalačno se rozdýchám podle Wim Hofovi metody a tím mi začíná další skvělý den s novou energií. Hold tahle aktivita se stala mou rutinnou a beru ji i krom dechového cvičení i jako jakýsi způsob meditace. 

13.wim-hoff_dychani

Otužování

Otužování neboli terapie chladem ze začátku pro mě byla dost za hranou komfortní zóny. Mám rád teplo a na studenou sprchu nebo naložení se do ledové vody jsem nikdy neměl ambice. Abych nějak vybalancoval užitek a to aby mi to bylo příjemné, tak jsem zvolil metodu kontrastní sprchy, kdy při sprchování střídám studenou a teplou a poslední minutu se sprchuji pouze ledovou vodou. Tohle mi neskutečně dobijí energii a každý den se těším na ledové finále ve sprše 🙂 U takového pravidelného “otužování” jsem zpozoroval tyhle výhody a nevýhody:

Výhody:

  • cítím se skvěle a lépe ovládám zahřívání těla
  • lépe snáším nižší teploty. Na kole v zimě jsem díky tomu ubral jednu vrstvu oblečení
  • nemám tak často rýmu v zimě jako před lety

Nevýhody:

  • musel jsem domu pořídit do každého patra klimatizaci (doma musí být jak v zimě i létě 20-21 stupňů). Při teplotě vyšší než 22 stupňů mám problém usnout 🙁
  • je to životní styl. Den dva bez takové sprchy a cítím, že tělo to potřebuje
  • ještě neumím tělo ochlazovat bez vody
14.otuzovani

Detox

Každý podzim si nasazuji různé kůry na očistu organismu. Mimo očistu organismu se snažím vyčistit i hlavu. Jednoduše řečeno se snažím vyčistit tělo a mysl před zimou. Ať už chci nebo nechci, níže co popíšu mi pomáhá a za ty léta jsem pro mé tělo nenašel nic funkčnějšího. Na zimu jsem plný sil a energie a to mě dělá šťastným.

15.detox

Chlorella a ječmen

Dříve jsem na příliv živin ve formě chlorelly a ječmenu nevěřil. Možná to bylo tím, že jsem kupoval laciné produkty a myslel jsem si o nich, že to jsou spíše “marketingové produkty” než produkty funkční. V okamžiku, kdy jsem narazil přes tenisty na produkty od Green Ways (pouze ječmen a chlorella), tak na ně nedám dopustit.

16.jecmen_a_chlorella

Při vyšším dávkování než je doporučené, skladování ve tmě a dávkování přes umělohmotnou lžíci musím říci, že skutečně fungují jak mají. Účinky cítím i na tenisu nebo na kole, kdy při dlouhodobém podzimním užívání jsou znát (třeba, když v průběhu turnaje si připravím a vypiju pití s ječmenem a chlorellou, tak energie mám více než dříve).

Vitamíny

V minulosti jsem užíval Reflex nexgen. Nyní se snažím nejvíce vitamínů vytěžit ze stravy. To se mi kupodivu daří a abych nezatěžoval játra, tak jsem skoro všechny vitamíny vysadil. Jediné co mi z vitamínů zůstalo a v kombinaci s ječmenem a chlorellou dávkuji je vitamin D, B-komplex a ostropestřec

17.vitamíny
18.bkomplex

Digitální detox

Aby nebyla pouze řeč o detoxikaci organismu, tak rád vždy v říjnu nebo listopadu detoxikuji i hlavu. Snažím se jeden měsíc v roce neposlouchat podcasty, nečíst knihy a ani časopisy, nekoukat na Youtube informační videa, nečíst žádné články, nepoužívat sociální sítě, nesledovat zpravodajství a omezit čas na mobilu s tím, že vyřídím jen nejzákladnější hovory, zprávy a emaily.

19.digitální_detox

Ten měsíc digitálního detoxu si neskutečně užívám. Zde popíšu pár benefitů, které jsem u mě zpozoroval:

  • kvalitnější spánek (nepřemýšlím nad kravinami)
  • nestresuji se (vzhledem k tomu, že investuji do akcií, dluhopisů, ETF fondů, tak pravidelně přes rok sleduji zpravodajství a grafy k těmto investicím. Měsíc bez sledování vývoje mi přináší klid na duši a méně stresu. Do budoucna plánuji, že vývoj investic budu sledovat až na kvartální bázi)
  • lepší soustředění (vím, že mobil není priorita a nemusím myslet na to, že jsem někomu zapomněl odepsat, apod.)
  • mám více času pro sebe a můžu si třeba poslechnout mou oblíbenou hudbu
20.oblibena_hudba

Závěr

Zpočátku nevěděl jak článek uchopit a jestli je dobré takový obsah sdílet na webu. Když teď vidím o čem jsem psal, tak si říkám, že druhá “kratší” verze článku je daleko lépe čtivější a je z ní zřejmější co mě dělá šťastným a spokojeným. Vím, že každý tohle máme jinak a to co mě dělá šťastným je poplatné mému věku a mým aktuálním potřebám.

Categories: ZDRAVI

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial