Babolat Propulse Rage
Opět se hlásím s článkem na téma tenisová obuv. Na turnajích ATT Batolat Tour jsem dostal voucher na nákup Babolat doplňků na tenis. Nějak mi to nedalo a po těch letech jsem se rozhodl si pořídit boty Babolat. Za voucher jsem si nechtěl pořizovat oblečení a podobné doplňky nebo značku, kterou používám mi plně vyhovuje a neměnil bych. Ovšem to o botech se řict nedá.
Sága tenisových bot
Již v minulých článcích jsem se zmiňoval o krátké výdrži tenisové obuvi. Bohužel nemůžu překonat půlroku bez toho aby byly boty dále plně použitelné. Ono by mi mizerná výdrž ani nevadila, ale vzhledem k tomu, že boty stojí nad 3 tisíce, tak je to napováženou. Zajímavé je, že boty, které jsem si pořídil pár lety stále na tréninkové pinkání drží a boty, které si pořizuji poslední dva-tři roky, tak nevydrží nic. Abych byl konkrétní, tak ASICS boty jsme odpískal již před rokem. Nike po poslední zkušenosti rovnež (https://www.wearefit.cz/nike-vapor-x-clay/). Tyhle dvě značky maximálně do budoucna koupim ve slevě, ale za plnou cenu je rozhodně kupovat nebudu.
Babolat Propulse Rage
Nikdy bych neřekl, že na nohy dám boty od Babolatu. Hold jednou to přijít muselo a po více než půlroce používání píšu recenzi. Předem chci napsat, že tyhle boty jsou jedny z mála, které i po půlroce drží.
Hned co mě při výběru zarazilo bylo číslování velikosti. U konkurenčních značek jsem zvyklý na boty o velikosti 44, maximálně ve výjimečných případech 44.5. U těchle Babolat Propulse Rage mě boty tlačily a musel jsem jít do 45 velikosti. Při prvním nazutí jsem měl takový pocit jako kdybych měl lyžáky na nohou, ale po pár minutách si boty sedly a v ničem nebyl problém. Možná ten pocit ve mně vzbuzovalo to, že jsem byl zvyklý na lehčí boty. Tyto boty jsou o nějaký gram těžší než ty co jsem měl předtím. To mohlo způsobit tento krátkodobý efekt. I po čase používání vevnitř boty nevypadají úplně jetě jako u konkurence. Vložka, které je uvnitř boty je trochu zešlapaná, ale není to nic dramatického. Vzhledem k tomu, že jsem u ASICS botů měl téměř vždy po půlroce úplně rozbitý vnitřek boty, tak u těchle polstrování vypada docela dobře. V místě, kde zavazujete boty si můžete všimnou dvou pruhů, které obebínají jednu a druhou stranu šněrování (obepínají střed chodila).
Tohle mě nijak neomezovalo, spíše jsem cítil, že bota s tímto obepnutím je pevnější a lépe zafixovaná. Rovněž kolem kontíků si můžete všimnout límce. Ten mě docela štve a štval při nazutí. Pohodlně se rozhodně do této boty nedostanete. Ovšem výhodu tohoto límce jsem spatřil pouze v tom, že v botě je méně antuky než s když hraji s botami bez tohoto límce.
Co se týče pohodlí, tak bezpochyby jsou uvnitř měkčího ražení s tím, že i tvrdší podrážka mi vyhovuje. Ta není měkká a ani úplně tvrdá. Je tvrdší, což je pro mě je tak akorát. Struktura podrážky mi zajišťovala lepší stabilitu jak na klasické antuce, tak i umělé antuce. Po půl roce používání jsem očekával, že podrážka (pata) bude zešlapaná a budu po pár zápasech v turnaji cítit každé došlápnutí. Naštěstí tomu tak není a můžu říci, že podrážka se povedla. Teď když píšu článek, tak jsem trochu googlil proč tomu tak může být a narazil jsem na dvě technologie, které by v této části boty měly být. Ikdyž vím, že webová prezentace snese všechno, tak i přesto sem vykopíruji popis.
KPRS-X
technologie přináší zcela nový systém tlumení nárazu. V tenise hráči došlapují na zem pod specifickým úhlem, takže bylo vyvinuto polstrování paty, které odpovídá specifičnosti hry. KPRS-X je EVA podložka vyrobená z vysoce kvalitní pěny se specifickým tvarem a místem pro lepší ochranu paty a nohy. Hbitost, přesnost, rychlost a extrémní trvanlivost jsou znaky podrážky Michelin Performance, která byla vyvinuta ve spolupráci s firmou Michelin. Tenisová obuv Babolat Propulse Rage má speciálně upravenou podrážku pro antukové povrchy kurtů.
Michelin Performance
Podrážka s extra výdrží! Vyvinutá ve spolupráci s Michelin R&D teamem, podrážky Babolat jsou speciálně konstruovány, aby umožnily hráčům co nejvyšší výkon na dlouhé období. Design podrážky a struktura jsou vytvořeny k optimalizování pohybu a lepšímu kontaktu s jakýmkoliv povrchem. Tenisoví specialisté Babolat společně s Michelinem, specialisty na kontakt s povrchy, spojili své know-how k vytvoření speciálních podrážek na všechny různé typy povrchů: hřiště s antukou, umělou trávu i halové povrchy, pro přizpůsobení pohybu v každé situaci.
Abych jen moc nechválil, tak co mi vadilo na těchto botech byly tkaničky. Neměl jsem zápas, kdy bych si nemusel boty zavazovat vícekrát do hodiny. Prostě se samovolně rozvázaly. Co se týče životnosti, tak vydržely tři měsíce. Bohužel se začly trhat.
Shrnutí
Abych vše nějak shrnul. Osobně jsem rád za to, že boty drží více než půl roku. Když se zamyslím nad tím pro koho jsou určeny, tak urcitě nedoporučuji hráčům, kteří nedokážou botu zatížit celou svou váhou. Dva známí váží méně (cca 80kg) než já a robustní konstrukce jim zrovna nadvakrát nevyhovovala. Tato konstrukce mi osobně vyhovuje i při dokluzech, kde boty poskytují lepší oporu kotníku a citím v nich lepší stabilitu. Co se týče vzhledu a použitých materiálů, tak musím říci, že boty jsou skutečně hezky designově zpracované a použité materiály zatím drží více než u předchozích bot. Kdybych boty měl zaškatulkovat do nějaké kategorie antukových bot, tak fakt nevím. Tyto boty se mi zdají jiné a jedinečně než ostatní.