Tenisová obuv
Není bota jako bota. Totéž tvrzení platí i u tenisových bot. Při výběru je důležité nejen to, jak se v botě cítíte, ale i to, na jaký povrch je bota určena. V neposlední řadě je rovněž důležitý i design bot 🙂
Antuková tenisová obuv
Boty určené čistě na antukový povrch (CLAY) se vyznačují stromečkovým profilem na podrážce. Některé boty obsahují i speciální síťku, která zabraňuje tomu, aby se antuka dostala do boty.
Tenisová obuv na tvrdý povrch
Boty určené jak na antukový povrch, tak i na povrch halový (tvrdý), jsou označovány jako ALL-COURT. Podrážka tohoto typu boty je složena z prvků antukových a i prvků, které zabraňují uklouznutí na tvrdém povrchu. Osobně jsem vyzkoušel tento typ bot a klouzaly na některých antukách, které nebyly natolik hrubé.
Tímto výběr boty nekončí. Důležité je i to, zda chcete mít obuv zaměřenou na stabilitu, anebo na rychlost. Každý dobrý výrobce by měl specifikovat, pro jaký účel jsou boty určeny.
Obuv pro stabilitu
Tento typ obuvi je vhodný pro začátečníky. Boty jsou pohodlnější a lépe tlumí vibrace. Typicky je nosí hráči, kteří hrají hlavně od základní čáry. Obuv bývá většinou těžší.
Obuv pro rychlost
Tato obuv je vhodná pro hráče, kteří preferují dynamický styl hry, zejména výpady na síť. Boty bývají často užší, lehčí a udržují chodidlo v dynamickém postavení.
Jakou velikost je ideální vybrat?
Tohle závisí na velikosti vaší klenby. Při každém nákupu mi bylo zdůrazňováno, že boty musejí sedět přímo na noze a nesmím nechat žádnou rezervu. I když mi boty sedly v prodejně, tak na kurtu se mi vždy podle takového výběru udělalo několik puchýřů. Za mě si proto vybírám boty o necelého půlčísla větší.
Jaké boty používám já a jaká je jejich životnost?
Jelikož jsem na kurtu v průměru 4-6 krát týdně, tak mám spotřebu bot vyšší než amatérští tenisté. Dva páry bot mi vydrží cca 6 měsíců.
První jsem si vybral Asics GEL solution speed 3 clay
Boty jsou nesmírně pohodlné a jsou vhodné jak pro hru od základní čáry, tak i pro hru v dynamickém postavení.
Jako druhé boty používám Nike AIR Zoom Ultra Clay.
Je to klasika, která se u mě moc nehodí na turnaje. Pokud v nich hraji víc než dva zápasy, tak už se v nich necítím natolik komfortně jako v ASICS botech.
Do budoucna chci ještě vyzkoušet vlajkové boty od Adidasu – Barricade. Ze všech stran na ně slyším chválu, i od profesionálních hráčů, tak snad do budoucna s nimi budu spokojený i já.
Na závěr rada: boty po tréninku nebo zápasu nenechávejte v bagu. Ať jsou suché nebo mokré, je dobré je nechat pořádně vyvětrat 🙂 Pokud tohle neuděláte párkrát za sebou, tak už se „zápachu“ nezbavíte, ani když boty několikrát vyperete v pračce.