Maledivy

Published by administrator on

Jak nás vůbec napadla taková destinace, jaké bylo naše očekávání, jaké výdaje a co všechno jsme si s sebou brali?

Výběr destinace. Maledivy, nebo Bahamy?

Vzhledem k tomu, že jsme chtěli někam k moři v zimě, tak moc destinací na výběr nebylo. Hned jako první nás napadly Bahamy a Maledivy. Vzhledem k omezeným časovým možnostem jsme zvolili druhou možnost. Do budoucna jsme ovšem první možnost nezavrhli.

Destinace byla vybraná, ale který ostrov? Maledivy nabízí více než tisíc ostrovů. Rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Stanovili jsme si priority a šli jsme hledat 🙂 Nejdůležitější bylo, aby to nebyl úplně rezortní ostrov. Chtěli jsme zavítat spíše mezi domorodce a poznat místní kulturu a zvyky. Tohle bylo jasné. Nehledě na to, že už s Maledivami máme nějakou zkušenost, jsme vybrali ostrov Thoddoo s tím, že navštívíme i ostrovy Feridhoo a Madivaru. Na nich se nám líbilo, že se tam nejezdí auty.

Výdaje před odjezdem

Mohlo by se zdát, že letenky budou největším výdajem, ale naštěstí existují různé srovnávače (např. Skyscanner.cz), které vám tento výdaj můžou eliminovat. Naší prioritou popravdě nebyla úplně cena letenky. Daly se najít letenky za cca 13 000, ale cesta pak trvá kolem 43 hodin. Raději jsme volili dražší letenky, jejichž cena byla o pár tisícovek vyšší, ale cesta podstatně komfortnější. To, co jsme poptávali, nabízeli pouze Emirates a Aeroflot. Upřímně jsme chtěli letět raději s Emirates, ale bohužel nám pak nenavazoval lodní transfer z letiště v Male do cílové destinace, takže jsme museli vybrat Aeroflot. Finální cena letenky byla cca 17 tisíc na osobu.

Výběr „hotelu“ byl asi tím nejjednodušším, co na přípravách mohlo být.  Přes Booking.com jsme vybrali ten nejlépe hodnocený guesthouse na ostrově. Přímo s majitelem jsme dojednali detaily ohledně zajištění transferu, jídla apod. Zálohu nechtěl žádnou. Zajímavost, kterou jsme zpozorovali na funkčnosti Bookingu: Čím více jsme z jedné IP adresy navštěvovali nabídku, tím více se cena v řádech stovkek zvyšovala. Nakonec jsme objednávku provedli ze zařízení, odkud jsme neklikali na námi vybraný guesthause.

Co všechno jsme si na pobyt brali?

Jelikož jsme jeli za teplem, tak oblečení bylo pouze letní. Jen na přestup v Rusku jsme si brali mikiny a pak jsme litovali, že jsme si nevzali něco teplejšího. Počítali jsme totiž, že z letadla půjdeme přímo na transfer tunelem, ale Rusáci nezklamali. U letadla byl přistavený autobus k převozu do hlavní letištní budovy. Chvíli jsme si v minus dvaceti v mikině počkali v autobusu, než se ostatní naskládají. Od pusy šla doslova pára a všichni na nás koukali jak na exoty, a ještě na exoty ve skoro stejných mikinách. Při cestě zpět už tohle nenastalo a vše proběhlo v teple.

Oblečení jsme tedy měli vyřešené. Další na řadu přišla elektronika. Na každou dovolenou bereme DJI dron, GOPRO HERO 6 i s příslušenstvím, powerbanky, atd.. Na Maledivy jsme nechtěli dělat výjimku a dokonce jsme některé modely upgradovali.

Jestli nevíte, co z elektroniky patří do příručního zavazadla a co do kufru, doporučuji se podívat na vlogy známých cestovatelů na Youtube.

Dalším nutným vybavením byly šnorchlovací potřeby, neboť kolem ostrovů jsou nádherné korály s rozmanitou faunou.

DEN D

V den D, tedy den odletu, jsme nemohli ani dospat. Před nikým z rodiny jsme neskrývali emoce a radost z poznání něčeho nového. Odlet byl kolem 17:00 z Prahy a do té doby od rána jsme měli naplánovaných hrozně moc aktivit. Takový plán byl vytvořen záměrně s vidinou, že den uběhne rychleji. Takže já jsem si zašel ráno na trénink a přítelkyně šla s kamarádkou na snídani. Po obědě už jsme jen zkontrolovali, zda máme všechno, dobalili maličkosti a vyčkávali na taxík, který nás vezl na letiště.

Hurááá, letííííme!

Na letišti jsme si nechali odbavit zavazadla až do Male a tím začala dovolená. Nesmělo chybět naše tradiční selfíčko, přiťuknutí šampaňským a tradá do letadla. Cesta do Moskvy nebyla ničím výjimečná. Možná poloprázdné letadlo stojí za zmínku, díky tomu bylo dost místa k relaxování.  V Moskvě byl výživný transfer mezi terminály. Měli jsme cca hodinu na přesun, tak vše naštěstí klaplo na výbornou. Při cestě z Moskvy do Male, která trvala něco přes osm hodin, jsme byli mile překvapeni úrovní služeb Aeroflotu. Byl to opravdu zážitek a nebál bych se kvalitu služeb přirovnat k Emirates nebo Lufthanse, bez nadsázky. Letadlo opět nebylo plné, takže jsme měli dostatek místa i na pohodlné přespání. Jídel bylo více za let, takže za nás velká spokojenost. Nabídka pití byla pořád při ruce a všechno bylo v ceně letenky. To samé platilo i pro cestu zpět. Opravdu smekám před kvalitou služeb ruského Aeroflotu.

Ráno jsme odpočatí přistáli v Male a na letišti nás čekal pán na transfer. Ten trval rychlolodí na ostrov cca hodinu.

Ubytování a strava

Po příjezdu do guesthausu nás ihned uvítal pan majitel (kluk tak 27 let), který byl neskutečně milý a nechtěl po nás nic. Pasy, kartu na blokaci za ubytování, prostě nic.  Několikrát jsme se jej ptali a říkal, že všechno vyřešíme poslední den. Ubytování bylo opravdu výjimečné. Hodnocení na bookingu 9,8. Překvapila nás čistota, osobní přístup a i docela dobrá úroveň služeb. Cokoliv jsme potřebovali, tak za nás pan majitel vyřídil. Např. pronájem rychlolodi, pronájem kol, výlet na chytání ryb v noci, výlet na sandbank, atd.

Co se týče stravy, už před příjezdem jsme věděli, že chceme místní. O kontinentální stravu jsme neměli zájem. A dobře jsme udělali, protože místní strava byla opravdu vynikající. Každý den na talíři ryby na všechny způsoby. Jídla nám vařila maminka pana majitele. Nejvíce nás bavily džusy z čerstvých tropických druhů ovoce. Čerstvá šťáva z passion fruit, mňam.  No, prostě několikrát denně, ať už byla snídaně, oběd nebo večeře, na stole byly vždy takové pochutiny. Jednou jsme dostali i coca-colu, kterou vzhledem našemu životnímu stylu nemusíme, ale vypili jsme ji.

Největší zážitek spojený se stravou byl pro nás noční rybolov, kde jsme si sami chytli ryby a celé je ugrilovali. Skvělá záležitost, doporučuji!

Ostrovy Thoddoo, Madivaru a Feridhoo

Všechny ostrovy nás bavily. Pokud byste hledali supermarkety, bankomaty, policii a podobně, tak na ostrovy ani nejezděte. Všude se vám dostane zaručeného klidu. Relaxovat můžete v krásné přírodě za zvuku moře. Navíc, zejména na ostrově Thoddoo, poznáte nejlépe místní kulturu. Možná si řeknete – z čeho můžou žít tyto ostrovy? Tak například Thoddoo žije z produkce melounů, papájí a mladých kokosů.

Místních jsem se ptal, za kolik prodávají takové mladé kokosy, které putují do Číny, Ameriky nebo k nám do Evropy. Pokud odběratel bere menší množství, tak za dolar dostane 3 mladé kokosy. Pokud bere větší množství, tak cena je o něco nižší. U nás se jeden kokos prodává kolem stovky. Stejné je to i s rybami.

 

Co vůbec se dá dělat na takových ostrovech?

Hodně kamarádů mi položilo tuto otázku. Za celých osm dní, které jsme strávili na ostrově (ostrovech), jsme se nenudili ani minutu. Vyjmenuju aktivity, které nás bavily nejvíce:

  • Šnorchlování
  • Ježdění na kole (několikrát za den jsme jezdili křížem krážem)
  • Rozhovory s místními domorodci
  • Rybaření (i noční)
  • Jízda na lodi k přilehlým ostrovům
  • Opalování a užívání si moře
  • Výlety
  • Procházky v sandbank a nebo bosky po ostrovu
  • Fotografování
  • Pozorování zápasu slunce v houpací síti
  • Sběr mladých kokosů a praní se s jejich otevřením

Zde možná napíšu upozornění. Maledivy jsou silně nábožensky založená islámská nebo muslimská země, která nedovoluje, aby ženy chodili na veřejných místech odhalené. Na každém ostrově byla privátní pláž s označením bikiny beach. Tam ženy můžou chodit v plavkách tak, jak jsou zvyklé v Evropě.

Ještě bych se rád vrátil k rozhovorům s místními. Skoro každý, koho jsme potkali, se na nás usmíval a chtěl se s námi bavit. Všichni nám přišli ohromně spokojení. Na tohle jsme se těšili, neboť tak jsme nejlépe poznávali zdejší tradice, zvyky apod. Informací jsme získali nespočet, to bych možná článek nedopsal. Osobně jsem nejvíce pátral po receptu na tak spokojený život. Dopátral jsem se. Na Maledivách ať už jste majitel „hotelu“ a nebo zahradník, tak všichni jsou si rovni. Nedělají se společenské rozdíly, nikdo neřeší,  co má ten druhý. To se nedá s naší republikou ani porovnat.

Fakta

Doporučuji si směnit spíš dolary, které všude berou, než maledivskou rupii

Vízum dostanete na 30 dnů. Na letišti po příletu jen vyplníte formulář.

Islámské náboženství

Nejvyšší bod na Maledivách je 2,53 metru nad mořem.

Alkohol pouze v rezortech

Každý návštěvník, který zavítá na Maledivy, by měl navštívit sand bank

Drahé příchozí a odchozí hovory (minuta cca 50 Kč)

Závěrem – pohádková dovolená

Dovolenou jsme si moc užili a docela jsme si pročistili hlavy. Úžasné na ostrovech bylo, že si tam žijí vlastním životem. Ostrovy jsou výbornou volbou pro potápěče, ale i pro ty, kteří si chtějí užít odpočinkovou dovolenou s tropickým sluncem, teplým mořem a velkým soukromím. Dech beroucí byl přátelský přístup všech místních, kteří nás chtěli pořád něčím hostit. Třeba i kokosem na ulici. Jinak rychlý internet na ostrovech nečekejte, budete rádi, když nahrajete obrázek na sociální sítě nebo když pošlete známým fotku.

Categories: Svět

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial