Perete funkční oblečení?
Mnoho sportovců, ať už profesionálních nebo amatérských, používá funkční sportovní oblečení. Každé oblečení má svá specifika a druh určení (termoprádlo, membránové oblečení, atd.). To, co mají všechny typy funkčního oblečení společného, je způsob praní. Myslíte si, že je správné vyprat prádlo v pracím prášku a pak v aviváži? Osobně znám několik sportovců, co investují tisíce do výbavy a pak prádlo perou v obyčejném pracím prášku. Potom jsou udiveni, proč nefunguje tak, jak má. Pamatujte, že nejdůležitější v péči o funkční oblečení je způsob jeho praní.
Jak tedy správně prát funkční oblečení?
1. Nepoužívejte klasické prací prostředky. Spíše upřednostněte speciální prostředky. Za mě, když doma dojde speciální prací prostředek (Sport Wash, Jelen, Deox), tak používám běžný tekutý prášek, který ale neobsahuje aviváž. Špatný prací prostředek pro funkční prádlo může působit jako špína nebo může zhoršit vlastnosti oblečení.
2. V žádném případě nepoužívejte aviváž. Ta zalepí (ucpe) strukturu vlákna. Například u merino vlny aviváž úplně uzavře póry a tím omezí propustnost materiálu pro vlhkost.
3. Využívejte speciální prací programy (sport, fitness). Ty jsou nastaveny tak, aby prádlo praly šetrněji.
4. Oblečení perte na teplotu, kterou doporučuje výrobce (obvykle 30 °C- 40 °C).
5. Obecně se doporučuje funkční prádlo prát naruby (zejména termoprádlo).
6. U prádla berte zřetel na symboly pro praní (symboly pro praní prádla, bělení, žehlení, chemického ošetření, sušení, výstražné symboly).