Velká Javořina
Velká Javořina je nevyšší hora v Bílých Karpatech v okolí Uherského Hradiště. Pokud přemýšlíte o vhodné době návštěvy, tak vám ji můžu doporučit v jakémkoliv ročním období. Nejen vrchol Velké Javořiny je zajímavé místo, ale i okolí vám nabídne pestré turistické vyžití. Sám za sebe mám výšlapy na Velkou Javořinu v oblibě. Bohužel v období letních prázdnin ji již nenavštěvuji nebo na cestách k vrcholu je na mě moc lidí. Pojďte si přečíst krátký článek o tom jak a kudy zdolávám nejvyšší vrchol národní přírodní rezervace Velká Javořina
Parkování
Před tím než se vydáme na výšlap, je dobré si najít, kde budeme parkovat. Teda v případě, že směr Velká Javořina vyrážíme autem. Parkovišť „pod Javořinou“ je několik a záleží na každém, z jakého směru potřebuje zaparkovat. Osobně, když jedu na výlet, tak rád parkuji u Kamenné boudy. Parkoviště je zde víceméně přírodní. Příjezdová cesta k parkovišti je prašná, ale za to není moc frekventovaná.
Turistické trasy
Kudy na Velkou Javořinu? Osobně doporučím mou oblíbenou trasu od Kamenné boudy.
Začátek cesty se nachází ve výšce 644m n. m. a končí na Javořině ve výšce 969m n. m. Od parkoviště se vydáte po červené stezce směr Holubyho chata.
Cestou nečekejte žádný náročný terén. Zpočátku jdete po udržované cestě s tím, že místy jsou na stezce kořeny.
Tyto přírodní překážky by vám neměly v ničem bránit, pokud nejedete s kočárem, apod.
U Bětina Javoru narazíte na altánek. Tady doporučuji se zastavit a pokochat se bukovým lesem.
Cestou od altánku můžete spatřit několik informačních cedulí, které vás budou informovat o tom, že se nacházíte v Národních přírodní rezervaci Javořina.
Cituji jednu z cedulí: Národní přírodní rezervace Javorina. Nejstarší území na Moravě. 920 – 970 m n. m / 165,89ha. Na severní straně Velké Javoriny, nejvyšším vrcholu Bílých Karpat, se dnes nalézá prales, jemuž dominují listnaté stromy buk, jasan a javor. Prales poskytuje ideální životní podmínky rostlinám, živočichům a houbám. Na horské louce, zaznamenané už ve starých vojenských mapách z 18. století, roste několik orchidejí a vzácných druhů horské květeny.
Jakmile projdete kolem různých cedulí, tak vás pod vrcholem čeká mírný kopec.
Ten z části vede lesem a následně vstoupíte na louku, ze které vidíte Velkou Javořinu. Zkrátka pořád od parkoviště jdete po červené stezce.
Velká Javořina
Pod vrcholem jsou umístěny různé cedule a turistická schránka. Níže jsem přidal několik fotek, které jsou jak ze zimního období, tak i z letního. Osobně si nemůžu pomoc, ale návštěva Javořiny v zimním období má pro mě větší kouzlo než v letních měsících.
Jakmile se chcete vydat od cedulí výše, tak doporučuji se vydat do leva po horizontu.
Tam za vysílačem je lavička, kde se dá v případě únavy odpočinout. U vysílače žádnou lavičku nehledejte, tam se dá sednout maximálně na zem.
Jdeme zpět
Od rozhledny po hřebenu se vydáváme po modré turistické trase.
Přes vyhlídkové místo na Ceste hrdinov SNP, pomník, Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti se vydáváme na křižovatce do Strání dolů.
Tady je na vás kudy zpět ke Kamenné boudě. Jestliže chcete jít po asfaltu dolů, tak doporučuji zelenou stezku.
Na mapě trasa kolem Dřevěné boudy. Jestliže chcete jít delší trasu přes Vápenky, tak zvolte směr body 3 na mapě.
Osobně ve většině případech se vracím zpět po červené trase. Je nejrychlejší a baví mě více než chůze po asfaltu. Nyní poslední túra vedla asfaltovou cestou a musím říci, že to bylo poprvé a naposled. Cesta byla monotónní, nezáživná a ničím nezajímavá.
Na cestě „potkáte“ jeden přístřešek se stojanem na kola a to je všechno.
Kdy opět na Javořinu?
Na Javořinu se chystám v období podzimu. Vrchol nabídne zajímavé výhledy, které v tomto ročním období budou více barevné. Sám teď nevím, jestli výlet podniknu na kole nebo pěšky. Již dlouho se chystám zdolat na kole a následně si užít sjezd po červené. Takový sjezd je ideální v týdnu v ranních hodinách, kdy na stezce je minimum návštěvníků.