Seychely Praslin
již ve fázi plánování naší zimní dovolené na Seychelách jsme nemohli opomenout dát do itineráře návštěvu ostrova Praslin. Původním plánem byla pouze jednodenní návštěva ostrova, ale vzhledem k tomu, že na ostrově je několik hezkých pláží, tak se nám plán rozšířil na čtyřdenní návštěvu. Pokud se bavíme o plánování, tak celou naši dovolenou jsme organizovali zhruba dva až tři měsíce dopředu. Možná si říkáte, že je to dost dlouhá doba, věřte, že není. Jestli by jste chtěli pouze přiletět na hlavní ostrov a nikam dál nejet, tak můžete plánovat aktivity týden před odletem. Jestliže máte v plánu se přesouvat ať už letadlem nebo lodí mezi ostrovy, tak je zapotřebí tohle řešit skutečně dříve. Ono lety mezi Mahe airport a Praslin island bývají leckdy měsíc dopředu vyprodané. Za další, čím dříve let koupíte, tak tím bude levnější. Tímto jsem nakousnul jak jsme se dostali na ostrov. Cestu z Prahy na Mahe nebudu moc popisovat nebo se jedná o klasické mezinárodní lety. Po příletu na Mahe jsme věděli, že máme asi dvě hodiny čas na letadlo, které nám letí z Mahe na Praslin. Od dobrého kamaráda mi bylo doporučeno, že i když máme vnitrostátní let až za dvě hodiny, tak ať zbytečně nečekáme a jdeme si jej přebookovat na dřívější čas. Povedlo se. Pán na přepážce byl ochotný a bez úplaty nám let přebookoval. Co se týče délky letu, tak ten trval necelých 20 minut. Jinak let z hlediska ceny byl o něco málo dražší než cesta lodí. Jestliže budete váhat jakou formu vnitrostátní dopravy mezi ostrovy zvolit, tak jednoznačně doporučuji leteckou nebo je rychlejší a více frekventovanější. Jenom připomínám, že výhodné je udělat si rezervaci minimálně měsíc dopředu.
Dopravu na ostrově jsme zpočátku řešili tak, že jsme jezdili taxíkem. Po prvních třech jízdách jsme konstatovali: taxíky tady nejsou úplně nejlevnější. Docela dost turistů na Praslinu využívá autobusovou dopravu, která není úplně pohodlná, ale je levná (v přepočtu 15korun za cestu na osobu). Za mě určitě doporučuji cestu autobusem. Jedná se o skvělý zážitek. Prostě vás úplně rychle pohltí místní atmosféra. Vtipné bylo, že někteří řidiči nezastavovali úplně na všech zastávkách co zastavit měli. Osobně doporučuji buď nahlásit řidiči kam jedete a nebo trasu sledovat v aplikaci mapy.cz (nutné si stáhnout offline mapy Seychel). V případě zájmu jsou i další možnosti jak se přepravovat na ostrově. Jednoduše si půjčíte auto a jedete. Pozor, auta na Seychelách jezdí stejně jako v Anglii, tedy vlevo. Pokud by jste chtěli odcestovat lodí třeba na jiný ostrov (La Digue) a zakoupíte si jízdenku online, tak je nutné před nástupem do lodi si ji zaměnit za tzv. boarding pass.
Link, kde je možné si zakoupit lístky na vnitrostátní leteckou dopravu:
Link, kde je možné si zakoupit lístky na lodní dopravu:
Neskutečně krásné pláže
Těch je na ostrově nespočet. Bohužel nebylo v našich silách navštívit všechny pláže, které jsou na ostrově. Podle recenzí jsme si vybrali k návštěvě tři níže uvedené. Na chvilku jsme se zastavili i na jiných plážích jako je například Anse Volbert. Osobně nás moc nezaujala, tak ji do recenzí ani nezařazuji. Doprava k jednotlivým plážím vždy probíhala místním autobusem. Kdybychom chtěli tak si půjčíme auto, ale toužili jsme více přičichnout k místní atmosféře. Cena za jednu jízdu autobusem byla 7 SR (cca 15Kč). Co se týče bezpečnosti, tak se dopořučuje být ostražitý pouze na ostrově Mahé. Na Praslinu i při diskuzích s místními nám bylo řečeno, že se na ostrově někrade.
Anse Consolation
Tuto pláž jsme navštívili ihned po příletu na ostrov. Dlouhá pláž a její okolí nás doslova okouzlilo tichem. Pouze šum oceánu. Turisty za celé odpoledne jsme moc nepotkávali. Jen dva páry si přistavily u palmy, vyfotily se a jely dál. Když jsme procházeli pobřeží, tak několik místních grilovalo ryby ve svých příbytcích. Děti s kamarády poblíž hrály fotbal a nebo se koupaly v oceánu. Opravdu to vypadalo hezky. Jakmile jsme se taky fotili u palmy, tak tam přiběhly ty místní děti a předváděly se. Anglicky moc neuměly, tak jsme se toho moc nedozvěděli. Jinak co se týče kvality pláže, vskutku přírodní pláž. Žádná naumělkovaná „resortová navoněná bída“. Dlouhá pláž s jemným bílým pískem, kde z jedné strany vyčnívaly palmy a z druhé strany pláž lemoval tyrkysový oceán. Voda asi dva tři metry od břehu byla docela teplá, pokud chcete plavat dále, tak je to samý korál. Hold tímto je typické jížní pobřeží ostrova. Za mě doporučuji okolí této pláže využít ke šnorchlování. Jinak na pláži nečekejte žádné občerstvení a ani žádného prodejce kokosů. Ty si buď musíte utrhnout sami a nebo poprosit někoho z místních a za nějakou tu “korunu” se nechat obsloužit.
Anse Lazio Beach
Pláž, která je situována na severu ostrova má typické “seychelské” člění, které vás uchvátí. Upřímně, nejenom vás, ale i několik desítek dalších návštěvníků. Za mě doporučuji jet/jít na pláž dříve ráno a nebo popojít pár desítek metrů do zákoutí této pláže. Jelikož se do těchto zákoutí jde přes les a palmy, tak mnoho turistů to vzdá. Níže přikládám fotku ze zákoutí a musím říci, že tyrkysová voda a soukromí vás okouzlí. Za nás je to prostě to, kvůli čemu jsme vůbec jeli na Seychely. Bohužel v zákoutí nejsou žádné kokosy a zrovna jsme nechtěli jít do vzdálené restaurace u hlavní pláže. Ta je mimochodem docela předražená.
Bohudík jsme měli štěstí na místního klučinu, který šel kolem. Poprosili jsme jej aby nám nějaké utrhl a naservíroval. Jelikož měl i docela vysekanou postavu, tak jsme ho ještě poprosili, jestli nám nezapózuje do fotoaparátu. Zapózoval. Rovněž i cítil, že jsme turisté z Evropy a mohlo by z nás něco kápnout, tak nás poprosil o peníze. Když jsme se ho zeptali, kolik by si představoval, tak nás poprosil v přepočtu zhruba o 700Kč.
Bez řečí jsme mu je dali nebo za služby se sluší zaplatit. Tímto si nestěžuji, spíše podotýkám, že někteří místní jsou si vědomi, kdo na Seychely jezdí. Po několika rozhovorech s domorodci jsme pochopili, že tyhle trendy tam zavedli němečtí turisté a ostatní teď na to “doplácejí”.
Kdyby jste se náhodou na pláži nudili, tak doporučuji si udělat menší trek z této pláže směr Anse Georgette.
Anse Georgette
Tak tohle je pláž všech pláží. Neskutečně nádherná pláž. Bohužel jak dříve byla veřejná, tak aktuálně patří s Anse Kerlan luxusnímu resortu Constance Lemuria. Vstup na ní si musíte zařídit buď přes hotel, kde jste na Seychelách ubytování nebo se musíte ubytovat přímo v hotelu Constance Lemuria. Pokud si chtete zarezervovat vstup přes hotel nebo guesthause, tak je zapotřebí být rychlý. Na každý den je povoleno pouze zhruba 20 rezervací, které jdou mimo luxusní hotel. Dříve stačilo napsat email do hotelu s žádostí o přístup, ale údajně dnes to musíte řešit přes ubytování, které máte zaplacené. Jestliže budete bydlet přímo v resortu, tak vstup není ničím omezený. S personálem hotelu, který vás dovede nebo zaveze golfovým elektromobilem na pláž jsem se bavil a říkali, že důvod je jednoduchý. Návštěvníky nechtějí ničím omezovat a chtějí aby měli na pláži maximum pohodlí a komfortu, proto je stanovený denní limit cizích návštěvníků. Co se týče služeb na pláži, tak dva kluci vám tam připraví na pití kososy a nebo na jídlo směs z exotického ovoce.
Jak vůbec pláž vypadá? Je člěněna z každé strany velkými kameny. Přístup do vody je pozvolný. Ikdyž pozvolný, tak na této straně jsou víceméně pořád vlny, tak se stane, že vás vlna trochu smete. Osobně jsem si větší vlny užil, ale rozumím, že rodiny s dětma by mohly mít problém.
Praslin, suma sumárum
Těch pár dnů na ostrově stačilo a už se těšíme na ostrov LaDigue. To je ostrov, díky kterému jsme vůbec na Seychely jeli. Do budoucna určitě někdy opět navštívíme tento ostrov. Už teď máme v plánu si vyšlápnout na vrchol Takamaka a tam ochutnat místní rum se stejným názvem: Takamaka.
Jinak mi hodně známých nebo kamarádů psalo, jestli je na ostrově draho. Moje odpověď je víceméně taková, záleží kde a od koho nakupujete. Ceny jsou podobnéjako u nás. V turisticky profláknutých restauracích nebo obchodech si samozřejmě připlatíte. Zde osobně doporučuji jít do nějakého zašitého obchůdku nebo restaurace a za poloviční ceny se tam tam pořídit to co potřebujete.