Via ferata Děčín
Několik let mi trvalo než jsem se vrátil zpět na Pastýřskou stěnu v Děčíně. První moje návštěva byla zhruba před pěti lety a zkušenost nebyla moc dobrá. Málo tras, mnoho lidí. Dříve jsem si řekl, že do Děčína na stěnu jen tak nezavítám. Myslíte, že moje další návštěva Pastýřské stěny dopadla obdobně nebo mě uchvátila natolik, že v budoucnu tam opět zavítám?
DĚČÍN a VIA FERATA
Aktuálně s kamarády plánujeme výlet na feraty do Rakouska. Vzhledem k tomu, že v naší výpravě bude jeden nováček (začátečník), tak jsme si řekli, že by bylo dobré aby si vyzkoušel nějakou lehčí feratu. Jelikož nás tlačí čas a na výlet do Rakouska s lehčí feratou není prostor, tak jsme museli navštívit via feratu v Děčíně. Z předešlých zkušeností jsme věděli, že není dobré jet na stěnu o víkendu, kdy doslova a do písmene je to hlava na hlavě. Směr Děčín jsem vyrazili ve čtvrtek po tzv. pracovní době. Paniku jsme měli z dopravy, ale svižnějším tempem jsme cestu zvládli a za necelou hodinu a půl jsme byli na místě. Zaparkovat přímo u nástupu nejde. Je možnost dole u řeky (sjedete z hlavní cesty doprava, pokud jedete od Prahy), kde je parkování zdarma.
Nástup (3-5minut)
Pokud jdete od zmiňovaného parkoviště, tak vám nástup zabere něco kolem tří minut. V případě, jestli jste přímo pod feratou(vjezd na povolení), tak jste prakticky pár kroků od nástupu. Teď jen si stačí vybrat jakou cestu polezete. Na Pastýřské stěně se mi velice líbí, že máte více než 15 zajištěných cest na jednom místě. Ať si vyberete jakoukoliv, tak nástup je vždy ze stejného místa. Pokud nevíte jakou trasu zvolit, tak u nástupu po pravé straně směr stěna je informační tabule, kde jsou všechny trasy popsané.
Jestliže nemáte všechno potřebné vybavení, tak u nástupu si jej můžete půjčit. Cena kompletu vyjde zhruba na 200 korun. Pokud by jste chtěli absolvovat výstup s průvodcem, tak cena takové služby je 750 Kč.
Prostup (20-30 minut)
Prostupů máte na výběr skrz více zajištěných tras. Jelikož kamarád si chtěl vyzkoušet méně obtížnější feratu, tak jsme volili ze začátku lehčí úseky, který byly maximálně v obtížnosti C. Asi po hodině lezení se otrkal a troufnul si na „déčkové“ úseky. Nejkrásnější úsek feraty byl bezpochyby Karlův most s tím, že jsme se po něm vrátili (několikrát) a zavítali jsme na „éčkový“ převis. Tento převis kamarád, který byl na feratě poprové nechtěl absolvovat. Na jednu stranu to bylo dobře, nepřecenil své síly a tím pádem nás mohl vyfotit. U některých tras jsme si všimli, že ne všechny úseky jsou úplně zajištěné. Osobně nám to nějak nevadilo, alespoň jsme si zpříjemnili lezení.
Níže vypíšu cesty, které v době lezení (2018/06) je možné zdolávat. Dovolím si upozornit, že označení obtížnosti tras je zapotřebí brát trochu s rezervou. Osobně mi některé „céčko“ přišlo jako „déčko“.
- Cesta do nebíčka, C/3+
- Tichá tolerance, C
- Spolcení hlupců, C
- Vzpomínka, B/2+
- Hladový poutník, B/2+
- Stříbrná vůle, D/3
- Pošetilost mocných, D/4
- Pastýř, D-
- Frona, D
- Karlův most
- Dráteník, D-/2+
- Vzdušný balet, A/B
- Memento HTW, C
- Rock Empire, C
- Pivovarská, D
Sestup (10 minut)
Ještě před sestupem je možnost úplně na vrcholu si dát něco dobrého ve vyhlídkové restauraci. Sestup vede Děčínským lesoparkem a zabere zhruba deset minut. Chodník sestupu v době, kdy jsme na feratě byli byl udržovaný. Hodně se tam scházela mládež J
Čísla 🙂
Nadmořská výška 170 m n. m
Převýšení 95 m
Závěrem si dovolím pochválit všechny, kteří stěnu rozvíjí a starají se o ni. Za ty léta co jsem tam nebyl, tak se rozrostla o několik cest a jde vidět velký kus odvedené práce. Pokud vše půjde takovým tempem jako doposud, tak rád i s kamarády opět navštívím feratu.